#7 Wieczór taki jak ten


Zawsze jesteś dość bogaty, by uśmiechnąć się do drugiego człowieka,
dość bogaty, by kogoś obdarzyć dobrym słowem.Klimat świąt Bożego Narodzenia na razie mnie nie opuszcza, gdyż z przyjemnością sięgnęłam po "Wieczór jak ten" Gabrieli Gargaś. 
Do przeczytania książki zachęciło mnie wiele pozytywnych opinii na jej temat. Przecież tak wielu zadowolonych czytelników nie może się mylić w swoich odczuciach po przeczytaniu tej wzruszającej historii.

Michalina - to młoda dziewczyna, którą los zdążył doświadczyć. Najpierw odchodzi jej ojciec, który obiecał, że wróci, ale zapomniał o swojej obietnicy na wiele lat.
Następnie radosna nowina, Michalina będzie miała brata, ups, młodszego tylko o osiemnaście lat. Miała bardzo kochającą mamę, która niestety zmarła niedługo po narodzinach syna.
Bohaterka została z niemowlakiem, którym musiała się zająć i utrzymać siebie i jego. W tych zmaganiach z przeciwnościami losu pomaga jej babcia Zosia, która stara się wpierać wnuczkę oraz wnuka. Michalina postanawia wynająć pokoje na czas świąt, aby podratować domowy budżet.
Goście, którzy zawitają w progi jej gościnnego domu są specyficzni, nie lubią świąt. Chcą tylko świętego spokoju. Czy Michalinie uda się zmienić nastawienie gości do nadchodzących świąt? Czy odkryją w sobie radość i pogodzą się z trudnymi przeżyciami, których doświadczyli w przeszłości?
Na te pytania znajdziecie odpowiedź, czytając "Wieczór taki jak ten" 

Jeśli ktoś celowo cię rani, nie odpowiadaj, nie atakuj, nie mścij się.
Zajmij się swoim życiem. Niektórzy ludzie czerpią satysfakcję z poniżania innych.
I w końcu człowiek, nawet tak spokojny jak ja, nie wytrzymuje.Bardzo często ludzie są skoncentrowani na tym, co chcieliby dostać od losu,
i nie dostrzegają tego, jak wiele już mają.


Z pewnością nie będę tu zbyt odkrywcza, gdy powiem, że jestem zauroczona książką. Pani Gabrysia ma niesamowity dar przekazywania emocji. Na kartach powieści przekazała nam wiele cennych rad, w tym abyśmy doceniali swoją rodzinę. Warto również przeprowadzić rachunek swojego sumienia i przebaczyć przykrości, jakie doznaliśmy od innych ludzi. Jak to mówią co nas nie zabije, to nas wzmocni. Bogatsi o bagaż doświadczeń życiowych możemy osiągnąć wiele. Jeżeli dokonalibyśmy złych wyborów, zawsze możemy jej naprawić. 
Dzięki autorce mogłam przeżywać radość z przygotowania do świąt w uroczym Złotkowie. Przyglądać się jego mieszkańcom, którzy potrafili pomagać potrzebującym. Skłaniać do refleksji nad postępowaniem bohaterów, ale również dając do myślenia czytelnikowi nad wartościami, które wyznaje. Czy pogoń za pieniądzem, ucieczka w pracę ma sens? Możemy stracić to co jest najcenniejsze - rodzinę, ulotne chwile szczęścia, których nie dostrzeżemy, gdy nie będzie nas przy najbliższych.
"Wieczór taki jak ten" znakomicie pokazuje o co tak naprawdę chodzi w przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia. Nie ważne są prezenty i wystawnie zastawione stoły, ale ludzie, którzy jednoczą się w ten wyjątkowy wigilijny wieczór przy jednym stole. Wtedy gasną wszystkie spory a podniosły nastrój tej wyjątkowej wieczerzy ogarnia biesiadników. Warto pamiętać, aby w Wigilię nikt nie musiał być sam przy swoim stole.
Jestem przekonana, że historia opowiedziana w tej książce niejednokrotnie Was wzruszy.
 Z przyjemnością będziecie czytać o perypetiach bohaterów. A czytając życzenia, które Pani Gabrysia kieruje do czytelnika wywołają na twarzy uśmiech, w sercu zadumę, a nie wykluczone, że uroni się niejedna łza.
Na uwagę zasługuje piękna świąteczna okładka, która zachęca do wzięcia książki do ręki. Miłym dodatkiem zamieszczonym na końcu książki są pomysły m.in. na zrobienie kartki świątecznej, zawieszki na choinkę. 

Polecam Wam tą książkę na zrelaksowanie się, przy czym ma ona jedną wadę - za szybko się kończy :).

Książka bierze udział w wyzwaniach czytelniczych 

Wieczór taki jak ten
Gabriela Gargaś
wydawnictwo Czwarta strona
data wydania 8 listopada 2017
ilość stron 360
ocena 8/10

Komentarze