33 Gej w wielkim mieście Mikołaj Milcke RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Z szamba można się jakoś wygrzebać, ale smrodu, jaki zostawiło,
 nie da się usunąć. I nieważne, że może go czuć tylko i wyłącznie ten, 
od kogo bije. Smród zawsze będzie smrodem.


Witam was serdecznie!
Dzisiaj chcę wam przybliżyć książkę "Gej w wielkim mieście" t. 1 Mikołaja Milcke, która swoją premierę będzie miała 23 maja 2019 roku. Co prawda jest to wznowienie, jednak publikacja dostała nową okładkę i wydaje ją inne wydawnictwo, mianowicie Novae Res. Notatka od wydawcy brzmi obiecująco:

Młody gej z prowincji przybywa do stolicy, by rozpocząć studia dziennikarskie. Jest pełen obaw, ale i nadziei na spełnienie swoich najskrytszych marzeń. A marzy przede wszystkim o miłości. Wielkiej, romantycznej, prawdziwej. Bez żalu zostawia za sobą życie w małym miasteczku na wschodzie kraju i zaczyna szukać. Wchodzi w całkiem nowy, pełen pułapek świat. Naiwny, marzący o księciu z bajki nie słucha ani własnej intuicji, ani ostrzeżeń przyjaciółek. Chce kochać i być kochanym. Za wszelką cenę. Czy rachunek za miłość nie okaże się zbyt wysoki?


Za nim sięgnęłam po książkę, przeczytałam krótkie streszczenie, które zaciekawiło mnie i dlatego postanowiłam przeczytać książkę. Z początku bardzo nieufnie podchodziłam do przygód młodego geja. Temat jest bardzo kontrowersyjny. W swoim otoczeniu nie znam osoby o odmiennej orientacji seksualnej, dlatego nie wiedziałam czy odnajdę się w czytanej historii. Główny bohater jest bezimiennym, młodym chłopakiem, który stawia pierwsze kroki w dorosłym świecie. Odkrywa swoją seksualność, nawiązuje przyjaźnie. Stara się odnaleźć w Warszawie, która przytłacza go, a zarazem fascynuje. Chłopak pochodzi z biednej rodziny, która boryka się z licznymi problemami społecznymi. Ojciec nadużywa alkoholu, młodszy brat kradnie i nadużywa narkotyków, a matka nie radzi sobie z całą sytuacją. W dodatku chłopak nie jest akceptowany przez ojca.  Bohater postanawia odmienić swój los zdobywając wykształcenie na wydziale dziennikarstwa, pomimo bagażu doświadczeń z okresu dzieciństwa i młodości. Na swojej drodze spotka różnych ludzi, nie zawsze będą mieli wobec niego uczciwe zamiary. Jego związki nie zawsze będą spełniały oczekiwania, jakie pokłada w nich młody chłopak. Ideały, które wyznaje okażą się zgubne dla niego, gdy zaangażuje się w związek z Mariuszem. Na szczęście w porę przejrzy na oczy, aby wycofać się z chorego układu z dużo starszym mężczyzną.
Czytając "Geja w wielkim mieście" będziecie świadkami dorastania młodego chłopaka, który z biegiem czasu nauczy się, że nie należy każdemu bezgranicznie ufać. Jego naiwność i łatwowierność o mało nie doprowadzą go do nieszczęścia, jakim jest zarażenie się HIV. To doświadczenie życiowe pokaże jemu, że należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Na szczęście główny bohater może liczyć na sprawdzonych przyjaciół, którymi są dziewczyny.
Autor nie omieszkał zamieścić kilka scen łóżkowych, które pobudzają wyobraźnię. Akurat te sceny nie przypadły mi do gustu i uważam, że mogły zostać pominięte.
Warto zwrócić uwagę na problemy młodego geja,  mianowicie na: akceptację swojej orientacji, patologię występującą w rodzinie chłopaka, niewydolność wychowawczą rodziców wobec młodszego brata głównego bohatera, ryzykowne zachowania seksualne."Gej w wielkim mieście" to niesamowita opowieść o poszukiwaniu prawdziwej miłości i swojego miejsca w świecie dorosłych. To lekcja brania odpowiedzialności za własne czyny, akceptacji i stawiania granic. Książka, która porusza trudne i wstydliwe tematy, nie zawsze do zaakceptowania. Inny nie znaczy gorszy, dlatego sami musicie przekonać się czy główny bohater uczy się na własnych błędach i wyciąga z tych lekcji odpowiednie wnioski na przyszłość.  Zapraszam do przeczytania przygód młodego geja.
Dodam tylko, że na skrzydełku książki znajduje się moja rekomendacja  :).
Teraz kolej na przeczytanie kolejnego tomu  "Chyba strzelę focha" z serii o przygodach młodego geja.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Novae Res.

Książka bierze udział w wyzwaniach czytelniczych organizowanych przez  poligon domowy oraz pośredniczkę książek.


Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, może Was 
moja opinia do tego skłoni. 

Czekam na Wasze komentarze. 


tytuł: Gej w wielkim mieście t.1/4
autor:  Mikołaj Milcke
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 23.05.2019
ilość stron: 388
ocena: 7/10


Komentarze

  1. Zaciekawilas mnie ta książka. Chętnie ją przeczytam gdy będę miała okazję. Pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo życiowa tematyka, skłania do sięgnięcia po książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz