116 Kółko się pani urwało Jacek Galiński book tour

Kapitalizm istnieje dzięki chciwości.
Napędza ludzi do kolekcjonowania przedmiotów i pomnażania majątku.
Ludzie wpadają w to bezmyślnie.
Podporządkowują swoje życie realizacji nie swoich celów.
Celów, które wymyślili twórcy systemu po to,
żeby ten funkcjonował prawidłowo.
(...) Jeden wielki wyścig do bogactwa, które w obliczu śmierci 
nie znaczy nic. Kompletnie nic. 
Jedno wielkie oszustwo, przez które tracimy to, co najważniejsze
naszych bliskich oraz samych siebie.


Witam was serdecznie!
Kolejna książka, która przywędrowała do mnie w ramach book tour, to komedia kryminalna "Kółko się pani urwało" Jacka Galińskiego. Organizatorką tej wspaniałej inicjatywy jest Kasia z Bibliotecznie. Dziękuję Kasiu za możliwość przeczytania książki.

"Kółko się pani urwało" to historia o zwariowanych przygodach starszej pani Zofii Wilkońskiej. Główna bohaterka przez splot nieoczekiwanych zdarzeń zostaje wciągnięta w niebezpieczną grę, w której rządzą przestępcy w białych kołnierzykach, prowadząc swą działalność pod przykrywką litery prawa. Z pozoru wszystko wydaje się być w porządku, nawet policja i prokurator nie mogą nic zrobić z powodu braku twardych dowodów winy. Ale gdy ktoś niszczy drzwi od mieszkania pani Zofii i kradnie jej dokumenty wszystko się zmienia. Do akcji wkracza dziarsko starsza pani, która bardzo nie lubi nie załatwionych spraw. Od samego początku dyryguje policjantami jak mają pracować, aby złapać przestępcę. Jak zakończy się współpraca Zofii Wilkońskiej z policją, sprawdźcie sami czytając książkę.


Zaczynając czytać "Kółko się pani urwało" już od pierwszych stron zostałam porwana w wir szalonych przygód pani Zofii. Wszystko to za sprawą szybkiego tempa akcji, częstej zmiany planu wydarzeń oraz licznych dialogów. Autor w karykaturalny sposób przedstawił główną bohaterkę. W niektórych momentach jej zachowanie było mocno absurdalne, jednak takie wykreowanie postaci sprawiło, że w jej towarzystwie nie można się nudzić. A wszystko to za sprawą tego, że starsza pani jest mistrzynią odwracania każdej sytuacji na własną korzyść, to do niej musi należeć ostatnie słowo. Wszystko wie najlepiej i na wszystkim się zna. Jest osobą, która wtrąca się we wszystko, wymaga szacunku od innych wobec siebie, ale w drugą stronę to już nie działa. Lubi się wykłócać o najmniej istotną sprawę. Do tego jest ciekawska i dociekliwa, przez to nie można jej odwieść od zamierzonego planu. Powiem szczerze, że gdy czytałam książkę to śmiałam się z pomysłowość pani Zofii. Jednak gdy pomyślałam sobie, że taka osoba mogłaby by mieszkać w moim otoczeniu to przestało to być zabawne. Przebywanie w towarzystwie takiej osoby jak główna bohaterka grozi rozstrojem nerwowym.
Samo zakończenie nie spodobało mi się. Liczyłam, że przestępca zostanie inaczej potraktowany. 

"Kółko się pani urwało" można odebrać jako satyrę dotyczącą konsumpcjonizmu. Przykładem jest pani Zofia, która potrafi przejechać połowę miasta, aby nabyć w promocyjnej cenie pomarańcze czy inne artykuły spożywcze. Skrupulatnie przelicza każdy wydany grosz. Ale to jest na małą skalę. Na wielką skalę, która ma prowadzić do bogactwa, jest działalność ludzi, którzy przejmują za śmieszne pieniądze kamienice w centrum miasta, aby je z ogromnym zyskiem sprzedać. Po drodze trzeba tylko pozbyć się zbędnego balastu, jakim są lokatorzy tychże kamienic. Fabuła powieści nawiązuje do afery przejmowania kamienic przez wątpliwych prawowitych właścicieli, których reprezentują kancelarie prawne w Warszawie. Pokazany jest mechanizm działania czyścicieli kamienic. 

Książkę przeczytałam szybko, ponieważ jest napisana w lekkim stylu. Całość należy potraktować z przymrużeniem oka. Jeżeli odrzucimy nasze postrzeganie świata i damy się porwać zwariowanym, często absurdalnym wydarzeniom, w których bierze udział Zofia Wilkońska, to będziemy mieć zagwarantowany miły wieczór w towarzystwie książki. Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu ta historia przypadnie do gustu. Jednak uważam, że warto ją potraktować jako miły przerywnik od literatury, która skłania do refleksji. Książki lekkie, łatwe i przyjemne w odbiorze też są potrzebne, aby złapać oddech od problemów dnia codziennego.


Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, 
może Was moja opinia do tego skłoni. 


Czekam na Wasze komentarze. tytuł: Kółko się pani urwało t.1
cykl: Zofia Wilkońska 
autor: Jacek Galiński
wydawnictwo: W.A.B.
data wydania: 3 kwietnia 2019
ilość stron: 304
ocena: 6

Komentarze

  1. Cieszę się, że dobrze się bawiłaś podczas lektury :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli wpadnie w moje ręce, na pewno przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tej książki raczej nie będę czytała. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz