123 Naprawdę jaki jesteś Agnieszka Walczak - Chojecka

Ludzką słabością jest brak starań. Nie potrafimy pielęgnować przyjaźni.
A z nią trzeba czule, jak z kobietą. My jednak ciągle gnamy z szaleństwem w oczach.
Po sukces, po grubszy portfel, po ulotne uczucie, że zrobiliśmy w życiu coś,
co ma znaczenie. Potrącamy przy tym tych, którzy chcą nam towarzyszyć,
zostawiamy ich za sobą w kurzu zapomnienia.
I tylko czasem dopada nas dziwna tęsknota za czymś co nam umknęło.


Witam was serdecznie!
Dzisiaj przychodzę do was z książką "Naprawdę jaki jesteś" Agnieszki Walczak - Chojeckiej. Powieść miała premierę 30 października 2019 r. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pani Agnieszki, dlatego byłam bardzo ciekawa czy historia, którą przedstawia na kartach powieści spodoba mi się. Do sięgnięcia po "Naprawdę jaki jesteś" zachęcił mnie opis z okładki:
Żeby być szczęśliwym, trzeba być sobą. W jaki sposób jednak Herman ma to osiągnąć, jeśli czuje w sobie skazę? Głęboką skazę. Ratunku szuka w przynależności do grupy twardych ludzi i w miłości pięknej Marii. Walczy też z demonami przeszłości i apodyktycznym ojcem. Niechcący jednak zastawia na siebie pułapkę. Bo prawda może okazać się śmiertelna. A wszystko to w barwnej Warszawie lat trzydziestych, w blasku świateł żywiołowego kabaretu. Czy w przeddzień wojennej zawieruchy Herman dostanie szansę na ratunek?
W dodatku wzrok przyciąga piękna okładka.

Ostatnio coraz częściej czytam książki, których akcja jest umiejscowiona w okresie międzywojennym XX w. Autorka z niezwykłą dokładnością oddaje klimat tamtych lat, w dodatku wśród wydarzeń fikcyjnych umiejętnie wplata wydarzenia rzeczywiste. Na tle wydarzeń społeczno - politycznych, gdy w Europie nasilają się ruchy nacjonalistyczne spotykamy Hermana, który został zmuszony przez ojca wstąpić do Ruchu Narodowo - Radykalnego Falanga. Jest to organizacja, która działała w Polsce, a za zadanie wyznaczyła sobie oczyszczenie kraju z ludzi, którzy według nich są inni, bo są innej wiary, narodowości czy orientacji seksualnej. W działalność Falangi mocno był zaangażowany ojciec Hermana. Chłopak czuje, że jest w potrzasku, ponieważ nie jest przekonany do idei głoszonych przez przywódców. Ma ogromny dylemat, czy podążać ślepo za tłumem, czy być w porządku z własnym sumieniem. Jednak strach przed gniewem rodzica, nie pozwala mu przeciwstawić się jego woli oraz przyznać się do swoich odczuć.

"Naprawdę jaki jesteś" jest to książka, która wzbudza wiele kontrowersji, ale jest też uniwersalna. Tematy poruszone przez Panią Agnieszkę są aktualne i w dzisiejszym świecie. W dobie, gdy króluje hejt, brak tolerancji wobec innych ludzi, gdy dzieci padają ofiarą pedofilii, niekoniecznie chcemy o nich rozmawiać, bo są to tematy niewygodne, bolesne a wiele osób woli udawać, że tych problemów nie ma. Problem zamieciony pod dywan nie istnieje, wtedy nie trzeba nic robić.Jednak ten kto doświadczył krzywdy ze strony prześladowcy, wie że należy głośno o tym mówić, aby ktoś inny nie został tak samo skrzywdzony, a sprawca poniósł karę. Na rozstaju wyborów życiowych staje główny bohater, który miota się pomiędzy tym kim jest a kim się czuje. Jego eteryczna uroda i wrażliwy charakter nie pasuje do wyglądu i zachowań określanych jako typowo męskie, tym samym odbiega od norm przyjętych przez społeczeństwo. Nieustannie szuka odpowiedzi kim jest. Niestety w czasach, w których przyszło jemu żyć lekarze nie potrafią pomóc, ponieważ jest kobietą uwięzioną w ciele mężczyzny. Problem transseksualizmu stanowi główny wątek powieści. 

Dzięki lekkiemu stylowi pisarskiemu Pani Agnieszki, książkę czyta się niezwykle szybko. Fabuła jest ciekawie skonstruowana, a nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że nawet na monet nie chciałam odłożyć książkę na później. Różnorodność emocji, które towarzyszyły mi podczas czytania spowodowały, ze bardziej wczułam się w losy Hermana. Dzięki przedstawieniu jego przeszłości i zdarzeń bieżących mogłam lepiej zrozumieć jego sposób postępowania. Traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa z pewnością nie ułatwiły mu wejścia w dorosłe życie. Tym bardziej, że nie powiedział o niczym swoim rodzicom. Dramat, którego doświadczył, przeżywał w samotności. Wstydził się i bał się przyznać, że padł ofiarą pedofila. Jest to wielki dramat dzieci, które nie zawsze mogą liczyć na pomoc dorosłych. Niestety problem bardzo aktualny w dzisiejszym świecie. 

Jestem przekonana, że książka "Naprawdę jaki jesteś" znajdzie wielu czytelników, którzy z przyjemnością przeczytają historię Hermana. Powieść skłoni was do głębszej refleksji nad otaczającym nas światem. Warto chociaż na chwilę zatrzymać się i zastanowić się czy sami nie ulegamy presji otoczenia i mediów, a tym samym zaczynamy tracić rozeznanie co jest dobre a co złe. Jest to powieść o ideałach, miłości, przyjaźni, wybaczaniu, poczuciu własnej wartości, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz próbie spełnienia oczekiwań jakie rodzic pokłada w dziecku, ale też sile manipulacji tłumem i zaślepieniu nienawiścią i rządzą zemsty.
Jest to książka wobec której nie można pozostać obojętnym.
Z pewnością nie jest to moje ostatnie spotkanie z twórczością Pani Agnieszki.

Za książkę dziękuję Pani Agnieszce Walczak - Chojeckiej.  
Książka jest przeznaczona na book tour. 

Ale przecież ludzie się zmieniają, zwłaszcza ci,
którzy po wielu latach odtrącenia przez rówieśników
nagle nabierają wiatru w żagle dzięki poczuciu,
że sięgnęli po władzę.
Ci często są najgorsi, z ofiar potrafią przemienić się w katów.

Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tą książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, 
może moja opinia Was  do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze. tytuł: Naprawdę jaki jesteś
autor: Agnieszka Walczak - Chojecka
wydawnictwo: Edipresse Polska S.A.
data wydania: 30 października 2019
ilość stron: 352
ocena: 7/10

Komentarze

  1. Książka wydaje się naprawdę ciekawa, więc chętnie po nią sięgnę.
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz