38/20 Wiek - nieważny Szukając siebie t.1 Ewelina C. Lisowska



Dzień dobry!
Dzisiaj chcę podzielić się z tobą kilkoma refleksjami po przeczytaniu książki "Wiek - nieważny" Eweliny C. Lisowskiej. 
Opis z okładki zapowiada ciekawą historię:

Kasia po prostu nie wierzy w to, że można ją kochać. Zalękniona, od wielu lat ogarnięta depresją wciąż zakochuje się nieszczęśliwie i przestaje wierzyć w uczciwość mężczyzn. Pewnego dnia (nie do końca świadomie) zatrudnia pracownika, którym okazuje się Dariusz – mężczyzna o morsko-zielonych oczach, który przewraca życie Kasi do góry nogami… bowiem kobieta zakochuje się we własnym pracowniku wbrew swojej woli, i dlatego podejmuje walkę z tym bezsensownym uczuciem. A co na to Darek???…
Narratorem opowiadania jest sama Kasia, która zdradza nam tajniki swoich osobistych myśli, przekonań i doświadczeń (lęki, depresja, niska samoocena).  

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Autorki, dlatego decydując się na tę lekturę nie wiedziałam czego mogę spodziewać się. Aby przekonać się co kryje w sobie historia Kasi zaczęłam czytać. Już od pierwszych stron zafascynowała mnie bohaterka. Jej wspomnienia z okresu dzieciństwa ukazały nieszczęśliwą dziewczynkę, którą rówieśnicy szykanowali. Nie potrafiła ona nawiązać relacji z rówieśnikami. Każdą ich wypowiedź analizowała i szukała podtekstów. Wszystko brała bardzo dosłownie. Już po kilku stronach mogłam się przekonać, że Kasia cierpi na szereg zaburzeń natury emocjonalnej. Najgorsze w tym wszystkim było to, że rodzice zbagatelizowali jej problemy,  mając nadzieję, że z tego wyrośnie. Niestety tak to nie działa. Niemożność uporania się z własnymi emocjami w dzieciństwie powoduje, że jako dorosła osoba również będzie miała kłopoty w kontaktach z ludźmi. W dodatku dojdą nowe problemy o podłożu psychicznym jak  nerwica, lęki, niska samoocena. Nie ominęło to również Kasi. Kobieta mimo zdobycia dobrego wykształcenia oraz prowadzenia własnej firmy, nadal jest osobą wycofaną, nie wierzącą we własne możliwości. Ta sytuacja wręcz kłóci się ze sobą, ponieważ z jednej strony jest zalękniona osóbka, a z drugiej szefowa firmy projektującej ogrody, która zarządza personelem. Jednak gdy bliżej przyjrzałam się relacjom jakie panowały w firmie Kasi, to aż nóż w kieszeni się otwierał, gdy na pierwszy plan wychodziła Wiola. Jest to kobieta antypatyczna, dążąca po trupach do celu, która nie ma dla nikogo szacunku, w tym dla własnej szefowej. Jak widzisz relacja pracodawca - pracownik bardzo jest zaburzona, bo to pracownik rządzi szefem, a nie odwrotnie.  Wiele by można pisać o bohaterach, ale nie chcę zabierać ci przyjemności z czytania książki. Wśród licznych postaci znajdziesz bardzo pozytywnych bohaterów jak Jola czy Darek, ale też negatywnych jak Wiola.

Jeżeli chodzi o wykreowanie poszczególnych postaci, to najlepiej wypadł Darek. Mężczyzna posiada oprócz licznych zalet również wady co czyni go bardziej wiarygodnym. Oczywiście i jego życie doświadczyło, ale mimo przykrych wspomnień z dzieciństwa, stara się on zapanować nad własnym życiem i konsekwentnie dąży do celu. Problem mam ogromny z Kasią, ponieważ na początku polubiłam ją. Współczułam jej, gdy kolejny raz została skrzywdzona przez rówieśników. Jako osoba dorosła starała się każdemu pomagać. Nie potrafiła odmówić w potrzebie ludziom, ale też zwierzętom. Często organizowała akcje charytatywne na rzecz skrzywdzonych zwierząt. Jednak, gdy poznała Darka, który wzbudził jej zainteresowane, zaczęła wobec niego postępować bardzo irracjonalnie. Była dla niego oschła i nieprzystępna, aby następnie w samotności wzdychać do niego z miłości i rozpaczać nad swoją nieszczęśliwą miłością. Bała się zaangażowania w związek, by nie zostać zranioną. A wszystko to z powodu braku odwagi by przeprowadzić szczerą rozmowę z Darkiem, ponieważ na pierwszy plan wysunęły się lęki i wyolbrzymione problemy Kasi. Ich związek przypominał przeprawę przez pole minowe, każdy krok niepewny, bo nie wiadomo co przyniesie im jutro. Bardzo chcieli być razem, ale strach przed porażką powodował, że Kasia wykonywała krok do przodu by natychmiast wykonać 3 kroki do tyłu.  Jednak nie czuję się uprawniona do oceny jej postępowania, ponieważ tak naprawdę to nie wiem co czuje osoba chora na nerwicę i depresję, jak wygląda świat widziany oczami  chorego człowieka.

Autorka poruszyła bardzo trudne tematy dotyczące chorób o podłożu psychicznym. O ile często słyszymy o depresji, to już temat nerwic oraz lęków nie jest tak nagłaśniany. Niestety wymagania wobec ludzi ciągle rosną. Już jako dziecko jesteśmy poddawani różnym próbom stymulacji naszego rozwoju, które mają w nas stworzyć przekonanie, ze jesteśmy najlepsi. Coraz częściej  wyznacznikiem wartości dziecka jest sukces w nauce, sporcie na tle innych dzieci. Dzieci nie są uczone jak należy poradzić sobie z porażką, aby przekuć ją w sukces. Liczne niepowodzenia sprawiają, że młody człowiek zamyka się w swoim świecie i zaczyna się bać realizacji kolejnych planów. Każda nieznana sytuacja rodzi lęk przed odrzuceniem, niepowodzeniem lub ośmieszeniem. I właśnie z takimi problemami zmaga się główna bohaterka. Na szczęście zdaje ona sobie sprawę, że potrzebuje pomocy lekarskiej, ale same tabletki nie załatwiają problemu. Potrzebna jest terapia, która nauczy chorego jak należy ujarzmiać swoje emocje by nie zdominowały życia prywatnego i zawodowego.

Pani  Ewelina C. Lisowska miała bardzo dobry pomysł na fabułę. Ciekawe ujęcie problemów osoby chorującej na depresję i nerwice oraz jaki wpływ ma  choroba na życie prywatne i zawodowe z punktu widzenia chorego
Na pewno dopracowania wymagają dialogi, które momentami brzmiały bardzo sztucznie. Przeszkadzał mi sposób w jaki Kasia zwracała się do Darka, który był jej miłością. Nazywała go Dariuszem, Darkiem, by za chwilę użyć zwrotu formalnego pan Dariusz Zięba, gdy była na niego zła. Raczej nikt nie zwraca się do ukochanej osoby przez pan/pani. 

Książkę czyta się szybko, mimo że poruszono trudne tematy. Jeżeli masz ochotę na niezobowiązującą lekturę, która zawiera drugie dno to ta książka powinna być odpowiednia na wiosenny wieczór.

"Wiek - nieważny" możecie przeczytać na stronie ecl - pisarka, którą prowadzi Ewelina C. Lisowska.
Dziękuję pani Ewelinie C. Lisowskiej za możliwość przeczytania e-book'a.

Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, 
może Was moja opinia do tego skłoni. 
Czekam na Wasze komentarze. 



tytuł:Wiek - nieważny Szukając siebie t.1
autor: Ewelina C. Lisowska
wydawnictwo: Do czytania ...
data wydania: 5 września 2019
ilość stron: 192
ocena: 6/10


Komentarze

Prześlij komentarz