111/20 Zapomniana piosenka Agata Bizuk

Tak to już jest w rodzinie, że nawet najgorsze świństwo
wyrządzone przez bliskich wybacza się szybciej, 
niż docenia starania obcych.
Więzy krwi są silne, silniejsze niż cokolwiek innego ... 


Dzień dobry 😍
Powoli na rynku wydawniczym zaczynają ukazywać się książki w klimacie świątecznym. Chociaż do świąt zostało równo dwa miesiące, to warto już dzisiaj zrobić rozeznanie wśród  kuszących nas książek. Ja chcę zwrócić waszą uwagę na powieść "Zapomniana piosenka" Agaty Bizuk, której premiera była 14 października 2020 r. Jest to powieść w klimacie świąt Bożego Narodzenia, która przypomina nam o tym co powinno być dla nas najważniejsze. Pozwólcie by ta historia was otuliła swą niezwykłością i pokazała jak mogą być skomplikowane losy ludzi i trudne relacje między najbliższymi w rodzinie. Dajcie się porwać emocjom, które nie pozostawią was obojętnymi na los Dominika i Ksawerego.
Czy macie już listę książek świątecznych, które chcecie przeczytać? Sprawdźcie czy macie na niej "Zapomnianą piosenkę". Nie może jej zabraknąć.
Blog Czytam dla przyjemności ma zaszczyt patronować tej niezwykle wzruszającej historii.

Już okładka wprowadza czytelnika w klimat świąt. 

Dominik to młody mężczyzna. Jest boleśnie doświadczony przez życie. Jako czteroletnie dziecko trafił do domu dziecka, gdzie musiał nauczyć się żyć. Opiekunowie nie mieli czasu by dać dzieciom odpowiednią porcję uczuć, jakimi są tylko rodzice wstanie obdarzyć swoje dzieci. To nie jest odpowiednie miejsce ani czas by roztkliwiać się nad każdym dzieckiem, gdy pod opieką ma się sporą grupę podopiecznych. Każde z nich musi nauczyć się sztuki przetrwania. Marzenia o kochającej rodzinie i szczęśliwym domu towarzyszą każdemu dziecku, ale nie zawsze spełniają się. Większość z wychowanków domu dziecka czuje się samotne, niekochane i opuszczone. Ale nadchodzi dzień, gdy wychowanek dorasta i może zacząć samodzielne życie. Jak pokieruje on swoim życiem to zależy tylko od niego. I w takim o to środowisku wychował się Dominik. Naznaczony wieloma traumatycznymi przeżyciami postanawia zawalczyć o swoje szczęście.
Ksawery jest mężczyzną w podeszłym wieku, który mieszka sam. Jego syn wyemigrował i nie ma czasu dla swojego ojca. Nawet kontakt telefoniczny jest bardzo ograniczony. Ksawery bardzo to przeżywa. Czuje się niepotrzebny,  jak zużyty sprzęt, którego należy pozbyć się przy najbliższej okazji. Dlatego jest w dużym szoku, gdy syn proponuje mu zamieszkanie w domu spokojnej starości.

"Zapomniana piosenka" to mega wzruszająca historia Dominika i Ksawerego. Dwóch mężczyzn, których dzieli ich wiek wynikający z metryki, połączył przypadek. Autorka w mistrzowski sposób opisała emocje, których doświadczali bohaterowie. Wielokrotnie musiałam użyć chusteczek, zbyt mocno wczuwałam się w losy Dominika i Ksawerego. Powieść została podzielona na rozdziały, które opowiadają historię obu panów. W dodatku akcja dzieje się na przemian, raz w przeszłości, a raz współcześnie. Dzięki temu zabiegowi możemy lepiej poznać losy bohaterów i zrozumieć jaki wpływ na ich życie miały przeszłe wydarzenia. Te rozdziały są jak puzzle, które pokazują pełen obraz po odpowiednim ułożeniu każdego elementu. W trakcie czytania odkryjecie tajemnice z przeszłości. Poznacie gorycz samotności i odrzucenia. Poczujecie jaką magiczną moc ma miłość rodzica do dziecka. Przekonacie się, że w pogoni za karierą często zapominamy o tym co najważniejsze, a mianowicie o rodzinie i możliwości przebywania z najbliższymi. W końcu nic dwa razy nie zdarza się i w pędzie życia można przeoczyć wiele ważnych momentów z życia naszych dzieci czy rodziców. W dodatku różnorodność charakterów sprawia, że nie zawsze potrafimy okazywać sobie uczucia. Czasami może być za późno by w porę okazać najbliższym jak są dla nas ważni.

Czytając książkę ciągle w głowie brzmiała mi kołysanka, którą nuciła matka Dominika. Jeżeli jesteście jej ciekawi, to zapraszam was do kliknięcia linku, który znakomicie wprowadzi was w niesamowitą atmosferę "Zapomnianej piosenki" i wzbudzi w was dodatkowe emocje.

Jeżeli jesteście gotowi na powieść pełną emocji, od negatywnych po pozytywne, które pokażą wam, że życie to nie jest bajka, ale codzienne ponoszenie konsekwencji z podjętych decyzji, to śmiało sięgajcie po "Zapomnianą piosenkę". Jest to słodko - gorzka opowieść o ludziach, którzy czują się osamotnieni, mimo że wokół jest tylu ludzi. Pokazuje jak często najbliżsi nie potrafią odpowiednio pokazać swojej miłości wobec siebie. Często pod maską beztroski kryją problemy by nie martwić rodziny. Jest to też historia o niezwykłej przyjaźni między młodym i starszym mężczyzną, gdy dzielą się oni swoimi doświadczeniami i wspierają w trudnych chwilach. Pięknie została przedstawiona empatia sąsiadów wobec Ksawerego, zwłaszcza młodej dziewczyny, która jest wyczulona na potrzeby innych.

Nie pozostaje mi nic innego, jak powiedzieć  tylko czytajcie "Zapomnianą piosenkę". Jest ona warta naszej uwagi by pamiętać co tak naprawdę jest ważne w życiu. Nie zapominajmy, że rodziny nic nam nie zastąpi, a od starszyzny możemy wiele się nauczyć. 

Dziękuję Agacie Bizuk oraz Wydawnictwu Dragon, że mogłam objąć patronatem tak wspaniałą książkę. Dawno tak nie popłakałam się czytając książkę. Ta historia ma moc!


Jakie to życie bywa przewrotne,
że człowiek zaczyna rozumieć pewne rzeczy,
dopiero kiedy sam namacalnie ich doświadczy.


Dom to ludzie, do których się wraca z przyjemnością,
dom to zapachy, smaki, śmiechy i łzy.
To zapach porannej kawy wypitej w dobrym towarzystwie,
to granie w karty, kiedy za oknem pada,
i możliwość ugotowania drugiej osobie zupy.

Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, 
może Was moja opinia do tego skłoni. 


Czekamy na Wasze komentarze. tytuł: Zapomniana piosenka
autor: Agata Bizuk
wydawnictwo: Dragon
data wydania: 14 października 2020
ilość stron: 320
ocena: 9/10
recenzja: Andżelika

 

Komentarze

  1. Ksiązki tak pełne emocji są wręcz wskazane w moim życiu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie powieści. Na pewno kiedyś ją kupię. Czeka w koszyku zamówień, który ciągle jest zmieniany. A cena końcowa - szkoda mówić...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz