122/20 Słynne zbrodnie w ZSRR Talgat Jaissanbayev




Literatura faktu opowiadająca o zbrodniach, mordercach i całym ich życiu od niewinnego dzieciństwa przez popełnione zbrodnie aż po dzień śmierci.
Każda historia zaczyna się od wydarzenia jakim jest dany skok czy zbrodnia. Najpierw opisana jest od strony policyjnej i śledztwa oraz co o tym myślało społeczeństwo. Następnie szczegółowo zostaje przedstawione życie zbrodniarza dzięki czemu dowiadujemy się jak doszło i co zaprowadziło tego człowieka do dokonania danej zbrodni. Dzięki temu wszystkie niewiadome oraz pytania, które zrodzą się podczas czytania danej historii, układają nam się w całość. Najgorsze jest to, że gdy poznajemy jego biografię i przeżycia, widzimy jak morderca patrzył na świat zaczynamy rozumieć jego pobudki. Nie pochwalamy jego zachowań, ale wiemy, że jego postępowanie podyktowane było wewnętrznymi demonami.

„Tym razem wewnętrzna bestia, która nakazywała mu zabijać, krzyczała: Uciekaj!”.

10 historii o zbrodniach różnego kalibru, każda rozpoczyna się ciekawym wstępem. Jest to
charakterystyka porywaczy, urywek z zeznań włamywacza lub mowa oskarżyciela.




Chciałabym krótko przedstawić poszczególne historie, które są w książce "Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 Najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzickim" napisanej przez Talgata Jaissanbayev, ale tak aby za dużo nie zdradzić, z resztą przy tylu szczegółach i tak nie jestem w stanie tego dokładnie streścić. 

Pierwsza historia opowiada o porwaniu samolotów przez grupę muzyków, która była jedną wielką rodziną. Najpierw dowiadujemy się jak doszło do porwania samolotu i jak zachowała się obsługa i służby mundurowe w związku z tym atakiem. Później zostaje nam wyjaśniona historia rodziny Owieczkin, ich plan na porwanie samolotu oraz ich pobudki, dla których to zrobili. Poznajemy także dalsze losy rodzeństwa po tym incydencie oraz dowiemy się jak to wpłynęło na ich życie i jakie skutki za sobą pociągnęło. Działania grupy będącej na pokładzie samolotu były naiwne i mało przemyślane jednak przemawiała przez nich niepowstrzymana chęć ucieczki z kraju, ku wolnemu zachodowi. Gdyby poczekali 3 lata mogliby bez przeszkód opuścić kraj, jednak wtedy nikt o tym nie wiedział. 

Zbrodniarka, która rozstrzelała 1500 osób to kolejna historia. Jak myślicie, czy taka osoba ma wyrzuty sumienia? Dlaczego to zrobiła? Wyobraźcie sobie, że przez 35 lat unikała wymiaru sprawiedliwości. Przez zupełny przypadek wyszły nowe fakty w sprawie, którą funkcjonariusze przekazywali swoim następcom. Jak wyglądał ten przypadek? To musicie sprawdzić sami. 

Sprawa seryjnego zabójcy, maniaka, pedofila dzieciobójcy pojawiła się w czasach, gdy takich maniaków było wielu, a stało się to w latach 1986-1992. Dzieciaki zaczęły ginąć. Odnajdywano zmasakrowane zwłoki, które były porzucane  w lesie i jak tu znaleźć mordercę? 

Ktoś musiał coś widzieć... ale w takich miejscach jest to trudne ... jak myślicie jak długo morderca będzie szalał na wolności i czy dosięgnie go ręka sprawiedliwości?
Czy wszyscy oskarżeni byli winni zarzucanych im czynów ?

Włamanie do banku państwowego Armenii. Po pierwsze, jak wyciągnięto całą gotówkę przez dziurę o średnicy 34 cm i po co skradziono tyle pieniędzy, skoro nie ma na co ich wydać w kraju, w którym obywatel ma mało swobody i wszystko jest inwigilowane przez państwo?
W budynku banku byli ochroniarze, a na przeciwko mieścił się posterunek policji!
To dopiero skok!

Mordercy, którzy mieli wiele ofiar na swoim koncie i długo działali nie dając się złapać, z biegiem czasu otrzymali kolejne przydomki. Przykładem jest radziecki Kuba rozpruwacz, nazywany potworem Rostowskim lub zabójcą z lasu, miał na koncie aż 53 ofiary!

Poznacie tajniki o tym jak wykraść płótno obrazu, aby się nie zniszczyło, dowiecie się o symbolice więziennych tatuaży, jak działał wymiar sprawiedliwości, jakimi metodami szukano sprawców, jakie przytrafiały im się wpadki i pomyłki. Na jak długo bez postawienia zarzutów można było zatrzymać podejrzanego? Jak zmieniało się prawo i jak ewoluowały kary więzienne. Znajdziemy tutaj również opis jak przeciętny obywatel w latach od 1960-1980 mógł zwiedzić zagraniczny kraj w grupowej wycieczce turystycznej, którą uzyskiwało się w ramach premii za pracę. Trzeba było załatwić wiele dokumentów i odbyć wiele szkoleń a na końcu, gdy przewodnik wycieczki zwrócił uwagę na złe zachowanie, trzeba było zapłacić za całość wycieczki, która bliska była miesięcznemu wynagrodzeniu. Nawet przywóz pamiątek był trudny, bo można było zabrać wyliczoną ilość pieniędzy, dlatego turyści zabierali towary, które mogli sprzedać za granicą. Ciekawie to wszystko zostało opisane, nie zapominając o bolączkach zwykłego człowieka pragnącego zobaczyć szeroki świat.

Te i wiele więcej ciekawostek znajdziecie w tej książce. Ciekawa, urozmaicona różnymi dodatkowymi historiami i opisami sytuacji, które spotykały ludzi tamtych czasów, właściwie nie tak odległych. Przy niektórych opisach poszczególnych zbrodni czy też zwyrodnialców chciałoby się zamknąć oczy, jednocześnie ciekawa i przerażająca historia... niejedna. 
Przystępnie opowiedziana nawet dla kogoś, kto nie bardzo orientował się w realiach tamtych lat i rzeczywistości ZSRR.

Słowa autora opisują wydarzenia w jasny sposób, prowadzi nas po każdej zbrodni od początku do końca, wyjaśniając co się stało, opisując okoliczny teren i zwyczaje ludności w tamtym czasie. Opisy jednak są krótkie i treściwe pozwalają na dobre poznanie miejsca zbrodni i każdego zbrodniarza jak i jego motywów. Na niektóre sceny niejeden z nas zapragnąłby zacisnąć powieki.

Po literaturze faktu, która wstrząsa okrutnością i rzetelnym opisem zachowań oraz biografią dorastających przyszłych złodziei, morderców, a także dewiantów, na jakiś czas chyba odłożę kryminały na bok. A czy ty odważysz się sięgnąć po historię o mrocznej stronie człowieka?

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Novae Res.

tytuł: Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 Najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim 
autor: Talgat Jaissanbayev
wydawnictwo: Novae Res
data 1. wyd. Pol.: 2020
ilość stron: 388
ocena: 9/10
recenzja: Róża

Komentarze