132/20 Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca Lucyna Olejniczak


Ludzie zazwyczaj postępują właściwie, oczywiście, 
z małymi wyjątkami, kiedy z natury są źli.
Ale w chwilach zagrożenia w niektórych budzą się
najgorsze instynkty. Myślą wtedy tylko o swoim 
bezpieczeństwie. Potrafią donosić na innych,
a nawet zabijać, byle ochronić siebie i swoich bliskich.
 

Kilka dni temu przeczyłam książkę "Aptekę pod Złotym Moździerzem. Obca" Lucyny Olejniczak. Jest to pierwszy z dwóch tomów o przodkach bohaterek  sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej". 

Gdy zaczynałam czytać "Aptekę pod Złotym Moździerzem. Obca" dałam się porwać podróży w czasie do XIX w. Była to fascynująca podróż podczas, podczas której wiele wydarzyło się w życiu Agnieszki. Należy tu dodać, że była ona chłopką, która przez pewien czas była opiekunką małej Jadzi we dworze Koseckich. Jednak okoliczności zmusiły kobietę do powrotu do swojej wsi. Po jakimś czasie wybuchła pandemia cholery, która zdziesiątkowała ludność. Agnieszka miła talent do ziołolecznictwa. Pod okiem znachorki przyswoiła sobie wiedzę, która w przyszłości okazała się jej bardzo pomocna. Po kilkudniowej tułaczce Agnieszka znalazła schronie w klasztorze, w którym wychowała córkę Magdalenę. Magda okazała się bardzo rezolutną, inteligentną i bardzo empatyczną osobą. Zdobyła wykształcenie godne szlachcianek, wzbogacone o wiedzę z zakresu ziołolecznictwa. Ale świat zakonnic i ich życia nie był przeznaczony dla dziewczyny, która pragnęła zdobywać wiedzę i nieść pomoc potrzebującym. Jak potoczyły się losy Agnieszki i Magdy, to już musicie sami sprawdzić.

Tłem historycznym dla wydarzeń opisanych w "Aptece pod Złotym Moździerzem. Obca" był wybuch epidemii cholery, ruchy narodowościowe by wyzwolić ojczyznę spod zaborów, ale też rozwój medycyny. Ale niech was nie przeraża to, ponieważ wszystkie te wydarzenia stanowią tło dla akcji powieści. To na bohaterach skupimy swoją uwagę, na ich marzeniach, problemach i próbach dostosowania się do otaczających warunków. Autorka bardzo dobrze wymieszała tematy historyczne ze społecznymi. Opisała w jakich warunkach żyli chłopi i jak wyglądało ich życie. Nie zapomniała wspomnieć o mieszczanach i środowisku arystokracji. Każda z warstw społecznych została pokazana bez zbytniego ubarwiania, przez co bohaterowie reprezentujący poszczególne klasy społeczne są bardzo prawdziwi.
Pani Lucyna napisała niezwykle ciekawą powieść, która przepełniona jest emocjami.  Pokazała ciemną stronę egzystencji kobiet, które zaszły w ciążę, a nie miały męża. Często były zmuszane do porzucenia swojego dziecka. Licząc, że znajdą się ludzie, którzy zaopiekują się noworodkiem. W Krakowie funkcjonowało kilka przytułków, w których panowały straszne warunki. Jedno z takich miejsc odwiedzała Magda z doktorem Bernatem. Dziewczyna bardzo chciała pomagać potrzebującym, dlatego dzięki swojemu uporowi zdobyła pracę w szpitalu jako pomoc lekarska. W tamtym czasie kobiety nie mogły studiować, dlatego jej marzenia o byciu lekarzem musiała odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ale miała talent do przygotowywania ziołowych lekarstw, które były bardzo skuteczne. Można stwierdzić, że Magda przecierała szlak do nauki medycznej dla innych kobiet. Stawiała pierwsze kroki w męskim świecie zawodowym. Potrafiła pomagać i wyciągać logiczne wnioski z danych sytuacji. Często działała pod wpływem emocji, a jej temperament sprawiał, że często popadała w kłopoty.

Polecam wam z całego serca "Aptekę pod Złotym Moździerzem. Obca". Jest to barwna powieść o kobietach, które nie wahały się walczyć o swoje szczęście i marzenia. Mimo przeciwności losu pozostały bardzo sympatycznymi osobami, które nie odmówiły pomocy potrzebującym. Niech was nie przeraża objętość książki. Zanim się obejrzycie, będziecie czytać ostatnie zdanie. Ja tę książkę pochłonęłam w dwa dni, po prostu nie mogłam się od niej oderwać. I zbliżając się do końca powieści czułam ogromny żal, że muszę rozstać się z bohaterami. Czuję ogromny niedosyt. Chcę więcej. Mam nadzieję, że już za nie długo  będę mogła przeczytać drugi tom.  



Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Prószyński s-ka.

Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni. 

tytuł: Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca
autor: Lucyna Olejniczak
data wydania: 13 października 2020
wydawnictwo: Prószyński s-ka
ilość stron: 720
ocena: 10/10 
recenzja: Andżelika

 

Komentarze

  1. Uwielbiam powieści tej autorki. "Apteka..." dopiero w planach zakupu. A recenzja porywa, bo właśnie takie książki kocham. I te powroty do dawnych lat...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz