149/20 Wszystko co powiesz Gillian McAllister


Zastanawialiście się kiedyś jak potoczyłoby się wasze życie gdybyście podjęli w jednej sekundzie inną decyzje?

W tej książce właśnie to się dzieje! Mamy przed sobą dwa scenariusze życia, jeden związany z ucieczką i ciążącym poczuciem winy a drugi z przyznaniem się do popełnionego czynu i całej drogi prawnej. Czy zakończą się tak samo? Co zmieni się w życiu głównej bohaterki? 

Ale od początku…

Joanna spotyka się ze swoją przyjaciółką w klubie na pogaduszki, zaczepia je tam jeden natrętny gość. Kiedy dziewczyny wychodzą (a właściwie uciekają przed chodzącym za nimi facetem) z klubu, każda podąża do swojego domu inną trasą, Johanna czuje się śledzona, kroki są coraz bliższe. Ma w pamięci świeże wspomnienia nachalnego gościa w czerwonych butach, który postawił im drinka i oczekiwał nie wiadomo czego… a może właściwie jednego?

Joanna czuje za sobą tego faceta na schodach i w jednej sekundzie podejmuje decyzje, łapie go za rękę, w kolejnej sekundzie mężczyzna leży na samym dole schodów. 

“Przeklinam siebie za to że całe dorosłe życie spędziłam na bezmyślnym przewijaniu obrazków w telefonie i komputerze. Na fantazjowaniu. Na snuciu planów zmiany pracy. Wymyślaniu życiorysów obcych ludzi na ulicy. Trzeba było patrzeć, słuchać, myśleć.

Od tego momentu Joanna która ciągle szuka w życiu nowego zajęcia, która odkłada wszystko na ostatnią chwile, która bardzo kocha swojego męża i liczy na jego pomoc w każdej sprawie ma do wyboru dwa wyjścia: ujawnić albo zataić całe zdarzenie.

“Idąc sama boję się wszystkiego. Wycia syren w oddali. Światła latarni które wydaje mi się za mocne. Tak to się chyba zaczyna życie w strachu. Źle się czuję poza domem. Źle się czuję w domu, bo stał się kryjówką.” 

Przez całą historię stopniowo poznajemy bohaterkę i jej życie z mężem w Londynie. Poznajemy jej rodzinę, znajomych i ich relacje. Historia podzielona jest na rozdziały w których przeplatają się obie wersje wydarzeń. 

“Każdy będzie miał własne zdanie o tym co zrobiłam, i o tym co w związku z tym państwo zrobiło ze mną, Każdy ma swoja lupę i ogląda mnie przez filtr prywatnych przekonań, osobistej interpretacji pojęcia przemocy, obrony koniecznej i prawa.”

Jak zatajanie bądź ujawnienie strasznej prawdy wpłynie na jej relację z mężem, jak sama Joanna zmieni się pod wpływem tego doświadczenia?. Od czego zacznie i jak zatrze ślady? Czy będzie w stanie normalnie funkcjonować, jak zareaguje jej organizm na ciążące poczucie winy? Z drugiej strony czy uniknie kary więzienia, jak postąpi rodzina i znajomi na wiadomość o oskarżeniu? Kto z nią zostanie mimo wszystko a kto się odsunie?

“Konsekwencje decyzji podjętej późnej nocy po alkoholu, którego było za dużo, rozgrywają się dalszym ciągiem jak tragedia na scenie teatru. Nie jestem pewna czy sama stanęłabym w obronie tej lekkomyślnej, pospiesznej decyzji, ale muszę jej bronić, bo inaczej stracę wolność.”

Ciekawie napisana historia, bohaterka opowiada historię ze swojej perspektywy, dużo myśli i wspomnień przelatuje jej przez głowę przez co książka jest bogata w opisy. Opisuje wiele sentymentalnych chwil ze swojego życia, porównuje je z teraźniejszością i błądzi myślami do przyszłości. Ciągle analizuje rozpamiętuje i odczuwa strach przed przyszłością. 

Już od zawsze życie Joanny będzie się dzieliło na przed i po zdarzeniu które trwało mgnienie oka i zmieniło wszystko. Oraz o decyzji która zmieniła cały jej dotychczas poukładany świat. 

Sam pomysł na podział rozdziałów na dwa światy jest bardzo ciekawy. Książka ma ponad 400 stron więc można długo wczuwać się w uczucia bohaterki, dzięki bogatym opisom jej odczuć i historii o napotkanych ludziach. Jeżeli lubicie ciekawe opisy i ciągłą niepewność odczuwaną przy czytaniu o losach bohatera to ta książka jest dla Was.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyńska s-ka.

Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni. tytuł: Wszystko co powiesz
autor: Gillian McAllister
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
data 1. wyd. pol.: 5 listopada 2020
Data 1. Wydania: 19 października 2017
ilość stron: 456
ocena: 7/10
recenzja: RóżaKomentarze

  1. Bardzo chciałabym przeczytać te powieść:)

    Mój licznik 117589 :)
    Alicja S.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja serdecznie polecam książkę "Bestie z brązu", świetne zakończenie rewelacyjnej serii!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz