#91 Zastrzyk śmierci


Witam Was serdecznie! Dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym tomem z cyklu "Agata Górska i Sławek Tomczyk autorstwa Małgorzaty Rogali, a jest nim "Zastrzyk śmierci". Po przeczytaniu poprzednich tomów o przygodach Agaty i Sławka zakładałam, że i tym razem czeka mnie uczta czytelnicza. Czy moje oczekiwania wobec książki zostały zaspokojone? O tym za chwilę, a teraz przypomnę krótkie streszczenie od wydawcy:

"Ewa Frydrych znajduje szczelnie owinięte taśmą ciało męża – szefa portalu krytyki kulinarnej, którego opinie nie wszystkim przypadły do gustu. Dlaczego ktoś wstrzyknął mu truciznę i pozbawił życia? Czy chodziło tylko o zemstę, czy za zbrodnią kryje się coś jeszcze? Tym bardziej że w podobny sposób giną kolejne osoby. Sprawę prowadzą starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk, którzy próbują rozwikłać serię zagadkowych śmierci.
Tymczasem ktoś wysyła anonimy do młodszej siostry komisarza Tomczyka. Czy ma to jakiś związek ze sprawą? Kim jest Zosia i dlaczego ktoś musi ją chronić? Nowe światło na sprawę rzuci niewyjaśniona tragedia sprzed lat, która nie pozwoli o sobie zapomnieć."
Styl pisarki pani Małgorzaty bardzo mi się podoba. Sposób w jaki opisuje kolejne śledztwo, które prowadzą Agata Górska i Sławek Tomczyk sprawia, że od samego początku sami stajemy się śledczymi i chcemy rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw. Policjanci mają trudne zadanie, gdyż w niewielkich odstępach czasu giną kolejne osoby. Muszą znaleźć odpowiedź na pytanie: co łączy ofiary oprócz wspólnego mordercy. Niestety świadkowie nie do końca chcą współpracować ze śledczymi, co niesie dalsze konsekwencje dla prowadzonego śledztwa. Po raz kolejny możemy się przekonać, że tajemnice sprzed lat potrafią wpłynąć na teraźniejszy bieg wydarzeń. Bohaterowie muszą zrobić solidny rachunek sumienia, aby demony przeszłości przestały ich prześladować. 
"Zastrzyk śmierci" nie jest typowym kryminałem, gdyż obok wątku kryminalnego równie istotny jest wątek obyczajowy. Pani Małgorzata znakomicie nakreśliła problem współczesnego rynku pracy, gdzie ludzie często są ofiarami nieuczciwych pracodawców. Częste stosowane umowy śmieciowe, nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń, praca na czarno lub okres próbny bez wynagrodzenia to są sytuacje, które dotyczą nie tylko bohaterów książki, ale też zwykłego Polaka. Niepewność jutra, czy będzie nadal praca potrafi zniszczyć niejednego człowieka. Także urząd pracy nie pomaga bezrobotnym, o czym mógł się przekonać Tadeusz Markowski, osoba władająca kilkoma językami obcymi, z bogatym doświadczeniem zawodowym. Mężczyzna miał tylko jeden feler, był już po pięćdziesiątce. A kto chce zatrudnić pracownika w tym wieku? Niestety tylko nieliczni pracodawcy decydują się na taki krok. Markowski założył stronę internetową, na której można było zamieszczać wpisy o nieuczciwych pracodawcach ku przestrodze dla poszukujących pracy.
Autorka zwraca naszą uwagę na jeszcze jeden ważny problem, a mianowicie znajomości zawierane w internecie, gdzie każdy użytkownik może wykreować swój wizerunek, który nie koniecznie jest zgodny z prawdą. O tym boleśnie przekonała się Kinga, siostra Sławka Tomczyka, gdy postanowiła umówić się na spotkanie z mężczyzną poznanym przez internet. Jak skończyło się ich spotkanie - przekonajcie się sami, czytając książkę. Z pewnością była to lekcja pokory dla młodej dziewczyny.

Polecam Wam "Zastrzyk śmierci" jeżeli lubicie książki z przesłaniem, które prowokują Was do zastanowienia się nad otaczającym światem. Z pewnością nie zabraknie emocji związanych z prowadzonym śledztwem. Będziecie też mieli możliwość obserwowania nie tylko życia zawodowego policjantów, ale też zajrzycie im w prywatne sprawy. Pani Małgorzata ukazała nam bohaterów i ich problemy wielowymiarowo, dzięki temu są oni nam bliżsi i traktujemy ich jak znajomych.

Po woli moja przygoda z cyklem "Agata Górska i Sławek Tomczyk" dobiega końca, gdyż "Zastrzyk śmierci" jest czwartym tomem tej serii. O wcześniejszych tomach, które przeczytałam możecie przeczytać w likach zamieszczonych pod tym postem. Gorąco zachęcam!

Linki do tomów z cyklu: Agata Górska i Sławek Tomczyk 


Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, może Was 
moja opinia do tego skłoni. 


Czekam na Wasze komentarze.

Książka bierze udział w wyzwaniach czytelniczych

czytam bo polskie

tytuł: Zastrzyk śmierci t.4
cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk
autor: Małgorzata Rogala
wydawnictwo: IV strona
data wydania: 25 października 2017
ilość stron: 352
ocena: 7/10
Komentarze