106 Kolorowych snów Monika Sawicka book tour

Wzorce z domu decydują o dorosłym życiu.
Rodzice mogą dać dzieciom skrzydła,
które będą dobrym fundamentem i trampoliną
do marzeń, szansą na lepsze szczęście.
Ale mogą też stworzyć im piekło na ziemi.


Witam was serdecznie!
Dzisiaj przychodzę do was z książką, która jest bardzo trudna emocjonalnie. Nie można jej na spokojnie czytać. Konieczne są przerwy w czytaniu, gdyż tematy, które porusza autorka nie pozwalają być obojętnym na dramat, którego doświadczają bohaterowie "Kolorowych snów" Moniki Sawickiej. 

Tematem przewodnim "Kolorowych snów" jest choroba Natalii. Jest to dramatyczna walka o ocalenie życia. Walka, która ma bezlitosnego przeciwnika jakim jest białaczka. Młoda dziewczyna z dnia na dzień musi porzucić swoje plany i marzenia, aby skupić się na walce o każdy dzień. W obliczu nieuchronnej śmierci Natalia i jej rodzina zdaje sobie sprawę, że najważniejsze jest tu i teraz. Bo jutra może nie być. Należy wykorzystać maksymalnie każdy dzień życia, bo nikt nie dał gwarancji na lepsze jutro.

Pani Monika napisała powieść zainspirowana historią Natalii, która zachorowała na ostrą białaczkę szpikową. Umiejętnie połączyła wydarzenia rzeczywiste z fikcją literacką. Ukazując losy przeciętnej polskiej rodziny i jej zmagania z dramatem choroby, autorka przekazuje czytelnikowi, że każdego może to spotkać. Pytanie jest, czy rodzina jest w stanie udźwignąć brzemię choroby, które dotyka członka rodziny? Jak wesprzeć chorego i najbliższych aby samemu nie stracić nadziei, że chorobę można pokonać. Nie wyobrażam sobie co czują ludzie w obliczu tak strasznej wiadomości, jaką jest rak- choroba XXI wieku. Coraz więcej osób zmaga się z tą chorobą. Najstraszniejsze dla mnie jest, gdy rodzic patrzy jak jego dziecko powoli umiera. Bezmiar bezsilności, złości na niesprawiedliwość losu potrafi przytłoczyć nawet najsilniejszą emocjonalnie osobę. Bo jak można pogodzić się ze śmiercią dziecka i nieważne ile ono ma lat, dla rodzica zawsze będzie dzieckiem.

Pani Monika opisała historię Natalii w formie pamiętnika.  Narratorami są Natalia, jej mama, siostra oraz Marek i Tomek. Każda z tych osób przedstawia swoje odczucia związane nie tylko z chorobą Natalii, ale też wspomina przeszłość, dając tym samym możliwość lepszego zrozumienia problemów, z którymi boryka się rodzina. Jaki wpływ miała przeszłość na teraźniejsze życie bohaterów.
Dodatkowo autorka pokusiła się o pokazanie czytelnikowi nieba, do którego chcemy trafić po śmierci. Przyznaję, że jest to ciekawy wątek, który uświadamia czytelnikowi wiele spraw, o których nie myśli na co dzień. W natłoku informacji dnia codziennego i dużej ilości obowiązków, często zapominamy o drugiej osobie. Wystarczy drobny gest, chwila rozmowy, która pokaże, że druga osoba jest dla nas ważna.

Autorka w powieści skupiła wiele trudnych tematów. Oprócz choroby, czytelnik będzie musiał zmierzyć się z takimi problemami jak pedofilia, maltretowanie dzieci, alkoholizm, odrzucenie, samotność, brak akceptacji odmiennej orientacji seksualnej, znieczulica czy przymykanie oczu na tragedie, które rozgrywają się u sąsiada. Często brak naszej reakcji na cudze nieszczęście przyczynia się do tragedii. Najtrudniej jest zrozumieć, gdy dorośli krzywdzą swoje dzieci, które są bezbronne. Jest to niepojęte, jak można tak traktować dzieci, które są całkowicie zależne od rodziców i innych dorosłych. 

Jeżeli jesteście gotowi zmierzyć się z trudnymi tematami społecznymi, to ta książka jest dla was. Przyznaję, że będą potrzebne chusteczki, gdy będziecie czytać o tragedii dzieci, które notabene wydarzyły się naprawdę, o czym pisze autorka w posłowiu. Przez wasze serce i umysł przetoczy się burza emocjonalna, która nie pozostawi was obojętnymi wobec wydarzeń opisanych w powieści. Warto też zwrócić uwagę na apel pani Moniki, który zamieściła na końcu książki. Każdy z was, kto jest zdrowy i jest w określonym wieku, może zostać dawcą szpiku kostnego i tym samym uratować czyjeś życie. Szczegóły o tym jak zostać dawcą znajdziecie w książce. Cieszcie się życiem i swoimi bliskimi, doceniajcie ich, bo nie wiadomo, w którym momencie zostaniecie postawieni przed obliczem dramatu, który zmieni wszystko w waszym życiu. Książka jest mocno refleksyjna, dzięki temu zmusza czytelnika do przemyślenia swojego życia i wartości, które uważa za ważne. Nie szukajmy problemów, tam gdzie ich nie ma, bo w obliczu śmiertelnej choroby wszystko traci na znaczeniu oprócz chęci życia i wygrania walki z chorobą.
Polecam wam książkę, bo warto zatrzymać się i przemyśleć parę ważnych spraw, aby stać się lepszym człowiekiem.

Książka bierze udział w book tour, który zorganizowała Ewelina z bloga Zaczytana Ewelka oraz autorka Monika Sawicka

Otóż piekło istnieje, ale na ziemi.
Tworzą sobie to piekło ludzie poprzez życie, jakie wiodą.
Przemoc, alkohol, narkotyki, dopalacze, nienawiść,
złość, zemsta, wojna, morderstwa, gwałty, handel ludźmi ...
to jest prawdziwe, najprawdziwsze piekło.

Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, 
może Was moja opinia do tego skłoni. 


Czekam na Wasze komentarze. 

tytuł: Kolorowych snów
autor: Monika Sawicka
wydawnictwo: IV strona
data wydania: 19 czerwca 2019
ilość stron: 320
ocena: 8/10

Komentarze

Prześlij komentarz