Książki polecane przez blogerki pod choinkę




Witam was serdecznie!
Czy macie już przygotowane prezenty pod choinkę? A może wahacie się jaką książkę kupić najbliższej osobie? Nie dziwię się, że trudno jest podjąć decyzję, gdy na rynku wydawniczym jest tyle wspaniałych książek, które kuszą piękną okładką i niezwykle ciekawą treścią. Dlatego aby pomóc wam w tym trudnym wyborze, postanowiłam wraz z moimi koleżankami blogerkami trochę ułatwić wam to zadanie. W tym trudnym a zarazem przyjemnym zadaniu bardzo pomogły mi Ania Dyczko z Międzyczas, Ewelina Górowska z Ewelina - czyta, Kasia Wąsowicz ze Strefa Booki, Magda Zalewska z Pompalove. Każda z nas czyta bardzo dużo książek z różnych gatunków literackich, dzięki temu otrzymacie bardzo różnorodną ofertę książkową. Jestem ciekawa, czy skorzystacie z naszej propozycji.

Propozycje Anny, która prowadzi blog Międzyczas  
W tym roku przeczytałam sporo książek. Dokładnie 150 tytułów. Wiele było dobrych, na kilku się zawiodłam, lecz parę pozycji pozostanie w mojej pamięci i sercu na dłużej. To książki, które szczerze polecę:

1. Wielka samotność Kristen Hannah


Wspaniała saga rodzinna rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Świetnie oddane realia życia na Alasce. Autorka poruszyła temat wojny i stresu pourazowego u żołnierzy, przemocy rodzinnej i miłości bez granic. Miłości do partnera, do dziecka i do krainy zwanej Wielką Samotnością. Alaska Kristin Hannah to piękne, dzikie przestrzenie, gdzie można stracić życie na sto sposobów, zamieszkane przez ludzi nieprzeciętnych. To też opowieść o przyjaźni i odnajdywaniu siebie, o wybaczeniu i nierozrywalnych więzach rodzinnych. Wzruszająca i prawdziwa.

tytuł: Wielka samotność

autor: Kristin Hannah
wydawnictwo: Świat książki
data wydania: 23 maja 2018
ilość stron: 512
kategoria: powieść historyczna


2. Pacjentka Alex Michaelides



Malarka Alicia Berenson pozornie bez powodu popełnia zbrodnię, przez którą trafia do szpitala psychiatrycznego. Pacjentka cierpi w milczeniu, nie chce się wypowiedzieć na temat morderstwa. Wokół niej kręci się lekarz – Theo Faber – od początku przejawiający niezdrową fascynację podopieczną. Bezustannie usiłuje nawiązać z nią kontakt za wszelką cenę. Powieść zmuszała mnie do zastanowienia czego on od niej chce, dlaczego nie odpuści. Przecież jako lekarz ma jeszcze innych pacjentów. Czy jest jakiś powód szczególnego zainteresowania Theo Alicią? Początek książki wydawał mi się nudny, lecz intrygował mnie ten wątek. Zakończenie totalnie mnie zaskoczyło. Sama nie wpadłabym na takie rozwiązanie zagadki. Polecam fanom serialu Netflix „Grzesznica”.

tytuł: Pacjentka

autor: Alex Michaelides
wydawnictwo: W.A.B.
data wydania: 13 marca 2019
ilość stron: 352
kategoria: thriller


3. Luonto Melissa Darwood

Książka to pozornie zwykłe młodzieżowe fantasy. Główna bohaterka o nietypowym imieniu Chloris, zostaje porwana przez ogromnego orła i przeniesiona do alternatywnego świata. Luonto to czysty eden wolny od ingerencji człowieka, zamieszkiwany przez Homanile – istoty zmieniające postać z ludzkiej na zwierzęcą i odwrotnie – trochę jak w serialu Grimm. Dziewczyna po otrząśnięciu się z początkowego szoku  zaprzyjaźnia się ze zmiennokształtnymi i poznaje okolicę. Kiedy już wszystko zaczyna dobrze się układać spotyka Chloris, jak i czytelnika, kolejne zaskoczenie. Twarde lądowanie w świecie realnym. Sekta, narkotyki, szpital. Czy Luonto było prawdziwą krainą czy tylko wytworem otumanionego umysłu? Kiedy już przychylamy się do tej drugiej wersji spotyka nas kolejna niespodzianka. Jak to się skończy?

tytuł: Luonto

autor: Melissa Darwood
wydawnictwo: Filia
data wydania: 26 kwietnia 2017
ilość stron: 320
kategoria: fantasy dla młodzieży

Tak  pisze o sobie Ania:
Lubię historie nieoczywiste, w których fikcja miesza się ze światem realnym, sen z jawą i do końca nie wiadomo co jest prawdziwe. Dobra książka powinna także zaoferować czytelnikowi niespodziewane zakończenie, wcisnąć go w fotel i pozostawić w stanie szoku. Lektura powinna wywoływać emocje i zmuszać do myślenia, dając przy okazji rozrywkę. Moim zdaniem polecone przeze mnie pozycje spełniają te kryteria.


Propozycje Eweliny, która prowadzi blog Ewelina - czyta


1. Seria "Gej w wielkim mieście"

 
 


Świetna historia młodego chłopaka który przebojem wdziera się w warszawski świat. Lekko i z humorem Mikołaj Milcke wprowadza nas w świat, którego tak na prawdę nie znamy. Pokazuje że homoseksualista jest takim samym człowiekiem jak hetero. Również prganie miłości, przyjaźni, potrafi śmiać się i płakać.Polecam serdecznie, uśmiech nie zniknie z Waszej twarzy, pojawią się również  łzy wzruszenia.
tytuł:   Gej w wielkim mieście t.1
autor: Mikołaj Milcke
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 23 maja 2019
ilość stron: 390
kategoria: literatura obyczajowa

tytuł: Chyba strzelę focha t.2
autor: Mikołaj Milcke
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 23 maja 2019
ilość stron: 518
kategoria: literatura obyczajowa:

tytuł: Nie w moim typie
autor: Mikołaj Milcke
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 23 maja 2019
ilość stron: 366
kategoria: literatura obyczajowa

tytuł: Trzy po trzy
autor: Mikołaj Milcke
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 23 maja 2019
ilość stron: 362
kategoria: literatura obyczajowa
2. "Czwarta prawda"  Anna Singh



Czwarta prawda to opowieść o sile przyjaźni i pragnieniu zemsty, trudnej miłości, lojalności i zdradzie. W tle fascynujące tradycje, bieda i przepych współczesnych Indii- kraju, w którym zbrodniarze pozostają bezkarni, a korupcja, narkotyki i przemoc to nieodłączne elementy codzienności.


tytuł: Czwarta prawda
autor: Anna Singn
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 15 kwietnia 2019
ilość stron: 520
kategoria:  literatura obyczajowa
3. "Requiem dla analogowego świata" Rafał Cichowski

„Requiem dla analogowego świata” jest właśnie takim pożegnalnym listem dla świata, który za chwilę przeminie. Nie będzie już pirackich kaset VHS, nie będzie kaset przewijanych ołówkiem, moich ukochanych gum kulek i kolorowych karteczek zbieranych w segregatorach. Nie będzie już wielu wręcz kultowych rzeczy. Polecam Wam tę opowieść z całego serca, jest to książka dla dosłownie każdego. Starszy czytelnik przeniesie się w krainę wspomnień i nie raz się do nich uśmiechnie, a młodszy być może spojrzy troszkę inaczej na swoich rodziców, dziadków i zrozumie ich spojrzenie na dzisiejszy świat.
tytuł: Requiem dla analogowego świata
autor: Rafał Cichowski
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 12 czerwca 2019
ilość stron: 336
kategoria: literatura obyczajowa


Propozycje Katarzyny, która prowadzi blog Strefa Booki



Wierzcie lub nie, ale wybór tylko trzech książek, które świetnie nadały by się na prezent pod choinkę wcale nie był taki prosty ;). Książek wybrałabym dla Was o wiele, wiele  więcej, na zasadzie: dla każdego coś dobrego, ale ponieważ muszę ograniczyć, oto moje trio:



"Deszczowe sny" antologia grupy Ailes -  kilkanaście różnorodnych opowiadań, różnych autorek (m.in. Meg Adams, Kamili Malec, Any Rose, D. B. Foryś)  jest idealny dla tych osób, które lubią krótkie formy i nie ograniczają się do jednego gatunku, bo "Deszczowe sny" to nie tylko opowieści obyczajowe, ale i fantastyczne, a nawet ze szczyptą grozy. Znajdzie się tam również coś smakowitego dla miłośników romansu.
tytuł: Deszczowe sny
autor: Dominika Smoleń, Anna Tuziak i inni
wydawnictwo: WasPos
data wydania: 26 września 2019
ilość stron: 548
kategoria: opowiadania


 

"Małe Licho i tajemnica Niebożątka" oraz "Małe Licho i anioł z kamienia" Marty Kisiel - krótkie, zaledwie na jedno popołudnie czy wieczór, cudowne opowieści o nietypowych mieszkańcach, nietypowego domu, gdzie magia przeplata się z codziennością i zwykłymi (choć może nie tak do końca) problemami dziesięcioletniego bohatera - Bożka. To okraszone humorem historie o akceptacji i tolerancji. Polecam zdecydowanie każdemu, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, idealne na prezent z każdej okazji, a nawet bez okazji.
tytuł:Małe Licho i tajemnica Niebożątka
autor: Marta Kisiel
wydawnictwo: Wilga
data wydania: 19 września 2018
ilość stron: 304
kategoria: literatura dziecięca

tytuł:Małe Licho i anioł z kamienia
autor: Marta Kisiel
wydawnictwo: Wilga
data wydania: 30 października 2019
ilość stron: 304
kategoria: literatura dziecięca



"Sub Rosa" Anny Jurewicz - to dla mnie fantastyka w najlepszym wydaniu, w dodatku napisana z humorem i lekkością. Bohaterka - Róża Świętojańska jest taką bohaterką, z jaką mogą utożsamiać się niedoskonałe kobiety. Jest urocza, wpada w tarapaty (i to jakie), ma niesforne włosy (które kradną różne drobiazgi) i jest jedną z całego grona wyśmienitych i dopracowanych bohaterów. A sama historia, kochani, to nasze rodzime ziemie, nasza rodzima magia i słowiańskie mity, legendy i wierzenia, które wcale nie są takie zamierzchłe jakby się mogło wydawać. Prócz fantastycznych przygód na Uniwersytecie Łysogórskim Róża przeżywa również całkiem przyziemne i wcale nie obce nam problemy.
tytuł: Sub Rosa
autor: Anna Jurewicz 
wydawnictwo: Aniversum
data wydania: 24 czerwca 2019
ilość stron: 380
kategoria: fantastyka

Alternatywnie dla osób, które za fantastyką nie przepadają polecam:  



"Cholerną książkę" Magdaleny Czmochowskiej - każda  z nas ma w sobie coś z Maryśki, głównej bohaterki. Ta powieść to lektura gwarantująca multum emocji, ze świetnie wykreowanymi bohaterami, z typowymi, codziennymi zmaganiami opisanymi w zabawnym i lekkim stylu. Przy "Cholernej książce" będziecie się chichrać pod nosem i ocierać łzy ze wzruszenia. 
tytuł: Cholerna książka
autor: Magdalena Czmochowska
wydawnictwo: Editio
data wydania: marzec 2020
kategoria: romans


Propozycje Magdy, która prowadzi blog Pompalove

Hej hej dzisiaj chciałbym Wam polecić kilka książeczek, które warto przeczytać w te Święta, mimo, że bardzo świąteczne nie są. 
Zapewniam Was, że jednak mogą Święta odczarować.



Na początek proponuję tomik poezji Anny Sobańskiej „Do kwadratu”. Jest to zbiór wierszy napisanych na przestrzeni kilku lat i zebranych w jednym miejscu.
Niektóre poruszają trudne tematy, inne rozśmieszają do łez a jeszcze inne skłaniają do refleksji i zamyślenia. Warto go przeczytać bo nie samą prozą człowiek żyje.
Warto czasem sięgnąć głębiej do swego wnętrza a taki tomik z poezją może nam bardzo pomóc.
tytuł: Do kwadratu
autor: Anna Sobańska
wydawnictwo: Self Publishing
data wydania: 2017
kategoria: poezja


Kolejna książeczka, którą warto przeczytać to „Do końca świata” Tomasza Maruszewskiego.

Książka traktuje o miłości .. o byciu i nie byciu jednocześnie. O posiadaniu i nie posiadaniu. O samotności, smutku ale i radości oraz o odnajdywaniu szczęścia tam gdzie inni go nie widzą. Historia, która poruszyła me serce i sprawiła, że w niektórych momentach łzy kąpały mi jak grochy.
Myślę, że każdy z nas odnajdzie coś z siebie w przedstawionych bohaterach, a książkę potraktuje jak pewnego rodzaju drogowskaz, dzięki któremu zmieni swoje myślenie czy patrzenie na świat. Nawet gdy jego świat będzie idealny.
Bo do końca świata jeszcze wiele się może zmienić ..

tytuł: Do końca świata
autor: Tomasz Maruszewski
wydawnictwo: Prószyński i s-ka
data wydania: 18 marca 2019
ilość stron: 256
kategoria: literatura obyczajowa




I ostatnia pozycja, którą chce Wam polecić to książka dla dzieci
Tak, tak .. dla dzieci, bo mam w domu dwa takie małe Smerfy. 
Książka, którą Wam polecę to „Jano i Wito”. W serii znajdują się aktualnie 5 części :
  1. „W lesie”,
  2. „W mieście”,
  3. „W domu”, 
  4. „W trawie”
  5.  i najnowsza historia świąteczna „ Zapach świąt”.
Każda z książeczek przedstawia krótką historię, w której główną rolę odkrywają dźwięki,  np. w lesie poznajemy dźwięki wydawane przez leśne zwierzęta a w domu te bardziej domowe. 
Niektóre obrazki są bardziej wypukłe i mają strukturalny wzór przez co działają na zmysł dotyku.
Uwielbiamy do nich wracać i są to najbardziej lubiane książki przez moje dzieci.

Tak więc wygląda moja lista trzech propozycji na Święta
Z możliwość ich wskazania dziękuję Andżelice z bloga Czytam dla przyjemności 
seria: Jano i Wito
autor: Wiola Wołoszyn
wydawnictwo: Mamania
kategoria: literatura dziecięca


Ja jako Czytam dla przyjemności proponuję wam książki autorów, którzy zadebiutowali w 2019 r.



Uważam, że jest to powieść, która nie pozwala odłożyć się na później ze względu na ciekawą fabułę. Przy okazji można odświeżyć sobie kilka faktów historycznych, które pokazują, jak wydarzenia sprzed wielu lat mogą wpływać na bieżące wydarzenia. Jestem przekonana, że książka znajdzie wielu czytelników, gdyż lekki styl autora, ciekawa fabuła oraz nieoczekiwane zwroty akcji sprawiają, że książkę trudno odkłada się na później. Mnie książka bardzo się spodobała i mam nadzieję, że autor napisze kolejne równie ciekawe powieści, czego życzę z całego serca. 
tytuł: Cena nieśmiertelności. Bursztynowa zagadka
autor: Darek W. Tokarski
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: sierpień 2019
ilość stron: 698
kategoria: kryminał




"Czerwona zemsta" jest książką, którą powinien przeczytać każdy z nas, aby nie zapomnieć o bohaterstwie ludzi, którzy oddali życie za naszą wolność. Ważne jest też, aby wyciągnąć wnioski z tej okrutnej lekcji historii i nie dopuścić, aby historia znowu się powtórzyła. Autor oddał hołd prawdziwym Polakom, którzy nie wahali oddać swojego życia za wolną Polskę. Byli przeciwni szerzeniu się komunizmu, który niewolił ludzi. Wszelki opór stawiany nowej władzy był karany więzieniem lub śmiercią. 
Ja z niecierpliwością czekam na kolejny tom, bo autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
tytuł: Czerwona zemsta
autor: Krzysztof Goluch
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 30 maja 2019
ilość stron: 473
kategoria: powieść historyczna



"Dzień ojca" jest przepiękną powieścią o trudnych relacjach międzyludzkich. Ukazuje nam, że każda podjęta decyzja ma swój wydźwięk w przyszłości. Często skrywane tajemnice oraz nie zamknięte sprawy potrafią zniszczyć nie jeden związek. Natomiast życie w ciągłym poczuciu winy, że nie spełniło się czyiś oczekiwań - zwłaszcza rodziców sprawia, że stajemy się kłębkiem nerwów. Nasza wiara we własne umiejętności jest mocno zachwiana. Różnie radzimy sobie z bolesną przeszłością. Dążymy do perfekcjonizmu, zapominamy o zwykłych małych radościach, które dają nam szczęście. No cóż, nie są one spektakularne, ot zwykły gest, zrobienie nam drobnej przyjemności przez bliską osobę traktujemy, że nam się to należy. 
"Dzień ojca'' wywoła w Was mnóstwo emocji, na zmianę będziecie śmiać się i płakać wraz z bohaterami. Ostrzegam, że łzy będą się często pojawiać, dlatego przygotujcie sobie chusteczki. Jest to książka, która pozostawi  po sobie ślad i będziecie o niej myśleć, rozważając losy bohaterów. 
tytuł: Dzień ojca
autor: Ewelina Woźniak
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 9 stycznia 2019
ilość stron: 408
kategoria: literatura obyczajowa

To już  wszystkie propozycje książek pod choinkę, które wspólnie przygotowałyśmy. Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie i swoich najbliższych. Dziękuję Ani, Ewelinie, Kasi i Madzi za zaangażowanie i przedstawienie swoich perełek książkowych, które wywarły na nich wrażenie i że zechciały się podzielić swoimi spostrzeżeniami.

Was zachęcam do odwiedzenia blogów  Ani Dyczko z MiędzyczasEweliny Górowskiej z Ewelina - czytaKasi Wąsowicz ze Strefa BookiMagdy Zalewskiej z Pompalove, ponieważ dziewczyny w bardzo ciekawy sposób opisują przeczytane książki. Ja już obserwuję ich blogi do czego i was zachęcam.

Komentarze

  1. Świetny wpis .. i ja znalazłam coś dla siebie w propozycjach innych dziewczyn :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również znalazłam wśród waszych propozycji książkę, którą chętnie przeczytam.

      Usuń
  2. Świetne zestawienie. Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie ☺️
    Pozdrawiam
    www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Deszczowe sny i Dzień ojca na pewno przeczytam. 😊

    OdpowiedzUsuń
  4. Wielka samotność i Deszczowe sny .

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz