Dzień dobry!
Dzisiaj przychodzę do was z drugim tomem cyklu Szlacheckie gniazdo, które wchodzi w skład Sagi Polskiej Moniki Rzepieli, a mianowicie z książką "Ogień buntu". Jest to kontynuacja losów rodzin Pawłowskich, Cisowskich oraz Konopków. Pierwszy tom zakończył się bardzo dramatycznie, dlatego z niecierpliwością wyglądałam kolejnego tomu. Koniecznie chciałam dowiedzieć się co zrobi Marysia. Czy odważy się powiedzieć Pawłowskiemu, że zostanie ojcem? Jak wiadomość o ciąży przyjmie rodzina dziewczyny? Pamiętajmy, że akcja dzieje się pod koniec XVIII wieku i panna z dzieckiem nie jest dobrze widziana w żadnej społeczności ani wśród szlachty, ani wśród chłopów! Mezalians szlachcica i chłopki? Przecież to skandal społeczny i hańba dla rodziny! Jakie decyzje podejmie Marysia i jaki wpływ na jej życie będą one miały, o tym przekonacie się czytając książkę!
I nastał dzień, w którym książka trafiła do mnie. Radość była ogromna, bo bardzo chciałam przeczytać "Ogień buntu", a w dodatku opis od wydawcy podsycił moją ciekawość, ponieważ w życiu bohaterów będzie wiele zmian. Częściej los będzie ich doświadczał negatywnie niż pozytywnie. Jak to w życiu bywa, ludzie będą starali się walczyć o lepszą przyszłość. Jednak okoliczności społeczne i polityczne mocno dadzą im się we znaki.
"Ogień buntu" łączy w sobie fikcję literacką z faktami historycznymi. Niektóre wydarzenia historyczne zostały zmodyfikowane na potrzeby powieści, ale to nie przeszkadza w odbiorze lektury. Pani Monika w posłowiu zaznaczyła co zostało zmienione, dzięki temu sytuacja jest jasna. Czytając "Ogień buntu" poznacie nastroje wśród szlachty i chłopów jakie panowały w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Jakie były ideały powstańców i kto najczęściej przyłączał się do walki ramię w ramię z T. Kościuszką. Ledwo co zakończyło się powstanie, którego efektem był III rozbiór Polski, a już Napoleon szykował się na wojnę z Rosją. Szeregi jego wojska zapełniły się Polakami, którzy wierzyli, że pod dowództwem Napoleona wyzwolą Polskę z pod panowania zaborców. Był to bardzo burzliwy i niespokojny czas, często okupiony najwyższą ceną jaką było oddanie życia za niepodległość. W powieści znajdziecie autentyczne listy Jana Leona Kozietulskiego. Jest to postać historyczna, która w powieści ma za zadanie przybliżyć czytelnikowi realia wojen napoleońskich.
Pani Monika rewelacyjnie oddała realia społeczne, kulturalne i polityczne z przełomu XVIII i XIX wieku. Zasady panujące wśród szlachty ukazują jakimi kryteriami kierowali się ludzie przy zawieraniu małżeństw, jaką rolę w rodzinie i małżeństwie pełniły kobiety. Aniela, Elwira i Leontyna na własnej skórze przekonały się, czym kończą się despotyczne decyzje, które podejmowali ich ojcowie w imieniu córek. W powieści znajdziecie odwołanie do Kodeksu Napoleońskiego dotyczące rozwodów. Kobiety mimo że mogły na jego podstawie wystąpić o rozwód, to były w gorszym położeniu. Mężowie często wykorzystywali swoją pozycję finansową wobec żon. Kobiety nie posiadając własnych pieniędzy były skazane na tkwienie w toksycznym małżeństwie lub pogodzenie się z rolą ubogiej rezydentki, która mieszka u bogatych krewnych i pracuje na swoje utrzymanie. Dla osób, które przywykły do wysokiego statusu materialnego jest to katastrofa w wymiarze społecznym i towarzyskim.
Warto zwrócić uwagę na obyczaje jakie panowały wśród szlachty i chłopów. Jak każda z warstw społecznych obchodziła noc świętojańską, święta kościelne, chrzty i śluby. Towarzysząc na co dzień bohaterom powieści możemy poznać charakter ich pracy, z jakimi problemami zmagali się. Szlachta chciała mieć darmową siłę roboczą, a chłopi starali się przetrwać każdy dzień. Pierwsi mieli jedzenia i pieniędzy pod dostatkiem, a drudzy często nie mieli czym nakarmić swojej rodziny, zwłaszcza na przednówku. Problemem też była dostępność do opieki medycznej. Chłopi leczyli się się domowymi sposobami, ponieważ nie było ich stać na opłacenie lekarza. Umieralność wśród chłopów była duża, gdyż byli niedożywieni, przepracowani, a przez to mniej odporni na choroby.
"Ogień buntu" to powieść wielowątkowa, która dostarcza czytelnikowi wielu cennych informacji. Towarzysząc bohaterom w życiu codziennym poznajemy czym zajmowali się na co dzień, jak spędzali wolny czas, jakie stroje nosili czy jakimi priorytetami kierowali się w życiu. Silnie jest zaakcentowany patriotyzm i przywiązanie do tradycji. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są tradycje i miłość do ojczyzny. W powieści nie zabraknie wątku romantycznego. Zabiegi potencjalnego kandydata na zięcia bardzo różnią się od współczesnych. Najważniejsza była zgoda na ślub przyszłego teścia, nie liczyło się zdanie przyszłej panny młodej.
Oczywiście w powieści nie zabraknie emocji, które będą wami targać. Będzie wam towarzyszyć zaduma, ciekawość, złość, radość, miłość, ale też bezsilność czy rozczarowanie. Poznacie skomplikowane relacje między bohaterami powieści. Odkryjecie nie jedną tajemnicę czy intrygę. Niektórzy bohaterowie są antypatyczni, dwulicowi, że nie sposób ich polubić. Do tego grona zaliczę Barbarę Pawłowską - macochę Leontyny i Elwiry, Aleksandra Sokołowskiego - męża Leontyny oraz Eurydykę z Wolińskich Bazierską. Ile oni złego potrafili wyrządzić najbliższym, to wie tylko ten co przeczytał "Ogień buntu". Natomiast nie sposób nie polubić Jacka Robaka czy Marię Konopko. Ich postępowanie może służyć za przykład dla wielu osób.
Książkę polecam każdemu kto lubi czytać o miłości, życiu codziennym i historii. Jest to znakomita powieść, która wciąga od pierwszych stron. Jednak warto zacząć czytanie od pierwszego tomu "Szlacheckie gniazdo", by mieć pełny obraz zawiłości jakie miały miejsce w życiu bohaterów. Dla ułatwienia zamieszczono "Dramatis personae" by ułatwić czytelnikowi rozeznanie bohaterów powieści, a uwierzcie mi jest ich bardzo dużo.
Dziękuję pani Monice Rzepieli za możliwość przeczytania książki.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może Was moja opinia do tego skłoni.
Czekam na Wasze komentarze.
Link do opinii Szlacheckie gniazdo t.1
tytuł: Ogień buntu t.2
cykl: Szlacheckie gniazdo
autor: Monika Rzepiela
wydawnictwo: Szara godzina
data wydania: 21 kwietnia 2020
ilość stron: 464
ocena: 8/10
Lubię powieści Moniki Rzepieli. "Ogień buntu" dopiero w planach. Pierwszy tom już czeka na niego.
OdpowiedzUsuń