77/20 Uśpione pragnienia Agata Kołakowska

Życie nie gra w otwarte karty.
Stosuje niedozwolone triki.
My też musimy.
 
Witam was serdecznie!
Dzisiaj chcę opowiedzieć wam o książce "Uśpione pragnienia" Agaty Kołakowskiej.

Jest to powieść, która obnaża najskrytsze marzenia, pragnienia oraz wątpliwości  wielu kobiet, które starają się na co dzień pogodzić życie prywatne, rodzinne i zawodowe. Często wtłoczone w ramy, które narzucamy sobie same oraz najbliższe nam otocznie, mamy dosyć naszego życia. Wszystko nas drażni i mamy ochotę daleko uciec, by zyskać chociaż chwilę spokoju i móc odzyskać wewnętrzną równowagę. Niejednokrotnie zazdrościmy naszym koleżankom czy przyjaciółkom ich życia, pracy i rodziny. Trochę w myśl powiedzenia, że "Trawa u sąsiada jest bardziej zielona". Dopiero gdy bliżej przyjrzymy się, to okaże się że każdy z nas zmaga się z różnymi problemami, o których nie zawsze chce rozmawiać. 

W taką pułapkę zazdrości o lepsze i ciekawsze życie wpadły Bianka i Magda, główne bohaterki książki "Uśpione pragnienia". Każda z nich chciała mieć życie tej drugiej. Magda zazdrościła Biance, że może ona sama podejmować decyzje bez konsultacji z kimkolwiek oraz barwnego życia towarzyskiego. Natomiast Bianka pragnęła posiadać dzieci i mieć rodzinę - to były jej najskrytsze marzenia. Bianka  na co dzień jawiła się jako kobieta o mocno feministycznych poglądach oraz była przeciwnikiem małżeństw. Kobiety już od pierwszego spotkania bardzo się polubiły, co zaowocowało szybko rozwijającą się przyjaźnią. Niczym bluszcz każda z nich oplotła się wokół tej drugiej i czerpała to co najlepsze z życia przyjaciółki. Na nieszczęście obu, żadna nie była szczera wobec drugiej. Każda z nich miała swoje tajemnice, których pilnie strzegła. Do czego doprowadzą kłamstwa, intrygi i manipulacja, to już musicie sami sprawdzić.  Jestem przekonana, że emocji wam nie zabraknie.

Ukazanie "Uśpionych pragnień" z dwóch perspektyw czasowych oraz naprzemiennej narracji Magdy i Blanki pozwala czytelnikowi lepiej poznać motywacje, którymi kierowały się kobiety. Zastosowanie retrospekcji wprowadza nutę tajemniczości wokół historii pewnej przyjaźni, która zmieniła życie wielu osobom.  

"Uśpione pragnienia" to znakomite studium kobiecej psychiki. Autorka krok po kroku pokazuje czytelnikowi jak skomplikowaną istotą jest kobieta. Obnaża ciemną stronę ludzkiej natury. Pani Agata pokazuje, że nawet do najlepszego związku potrafi wkraść się rutyna, zawiść, zazdrość, poczucie niespełnienia i krzywdy. W imię dobra rodziny kobieta często poświęca swoje marzenia, odkładając je na bliżej nie określoną przyszłość. Brak szczerych rozmów z małżonkiem czy partnerem prowadzi do frustracji i oddalenia się od ukochanej osoby. Natomiast nieuczciwość wobec przyjaciółki rodzi rozgoryczenie  oraz poczucie wykorzystania przez tą drugą osobę. Czy w takim razie mamy prawo walczyć o swoje szczęście i wywracać swoje życie do góry nogami by sprawdzić, czy będzie nam lepiej? Magda podjęła taką decyzję i przyszło jej zapłacić wysoką cenę. Ale czy jej decyzja na pewno przyniosła jej ukojenie? Czy znalazła to czego szukała i zazdrościła przyjaciółce? A czy Bianka była do końca w porządku wobec Magdy? I czy nie wykorzystała sytuacji i nie przywłaszczyła sobie życia Magdy? Czy jest granica między lojalnością wobec przyjaciółki i każde jej kłamstwo należy kryć? W powieści pojawia się wiele pytań, które skłaniają czytelnika do refleksji. Wszystkie one dotyczą codziennych spraw. Na przykładzie historii Magdy i Bianki możemy zmierzyć się z siłą prawdziwej miłości, przyjaźni, rodzicielstwem, bezpłodnością. Poznamy smak trudnych relacji rodzinnych, marzeń o zmianie swojego życia. Dowiemy się jak niszczącą siłę ma kłamstwo, intryga, zdrada, zazdrość i manipulacja.  

Podsumowując:
Jest to książka, wobec której nie można pozostać obojętnym. Historia Magdy i Bianki na długo pozostaje w pamięci i jest swoistą przestrogą przed podejmowaniem decyzji pod wpływem chwili czy emocji.
Nadal nie wiem, która z kobiet była bardziej negatywną bohaterką. Magda czy Bianka? Każda z nich była nieuczciwa. Każda z nich skrzywdziła wiele osób. Ale czy jest miara, która zmierzy czyje postępowanie jest bardziej niemoralne czy nieetyczne? Z pewnością przypadkowe spotkanie tych dwóch kobiet miało dramatyczny wpływ na ich życie. Uwolniło w nich drzemiące pragnienia, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Bo czy matka ma prawo zostawić swoje dzieci i na nowo ułożyć swoje życie, ale bez nich? Czy pragnienie posiadania własnego potomstwa daje prawo na zagarnięcie uczuć rodziny przyjaciółki pod przykrywką pomocy przy dzieciach? Czy jest usprawiedliwienie zdrady małżeńskiej? Jednak czy mamy prawo oceniać postępowanie bohaterek? Mimo że autorka znakomicie opisała historię przyjaciółek, ukazując przy tym całą paletę towarzyszących im emocji, nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każda z nich miała swoje racje, które po części usprawiedliwiają ich postępowanie. Ale nie jesteśmy nimi i nie wiemy jak my zachowalibyśmy się w sytuacjach, których doświadczyły bohaterki. Może wy mi powiecie co należy sądzić o postępowaniu Magdy i Bianki. 

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i s-ka za możliwość przeczytania książki.

Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, 
może Was moja opinia do tego skłoni. 
Czekam na Wasze komentarze. 


tytuł: Uśpione pragnienia
autor: Agata Kołakowska
wydawnictwo: Prószyński i s-ka
data wydania: 16 lipca 2020
ilość stron: 464
ocena: 7/10

Komentarze

  1. Lubię powieści tej autorki. Sądzę, że kiedyś i do tej nowości dotrę. Recenzja zachęca.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz