Laboratorium ślimaka MADZIKA, to książeczka dla małych i większych czytelników, którzy w swoim domu mogą zrobić małe laboratorium i spędzić wesoło czas, tworząc zaskakujące rzeczy! Każdy eksperyment jest dokładnie opisany. Mamy podany czas doświadczenia, zasady bezpieczeństwa, listę materiałów, sposób wykonania i odpowiedź na pytanie. Większość eksperymentów stworzymy z materiałów i substancji dostępnych w domu, są to między innymi: balony, ołówek, piasek, słomki, cukier, farbki, ocet, kreda, sól. Na zimowe długie wieczory to doskonały zapełniacz czasu, a ile przy tym zabawy i wiedzy dowiecie się gdy tylko zaczniecie wędrówkę ze ślimakiem Madzikiem. Ślimak ten jest bardzo ciekawskim stworzonkiem, zadaje mnóstwo pytań i szuka na nie odpowiedzi. Madzik ma naturę naukowca, dzięki temu objaśnia nam małe tajemnice fizyki i chemii.
Autorką książki jest Magdalena Osial - chemik i naukowiec, który zachęca dzieci i młodzież do nauki przedmiotów ścisłych. Autorka prowadzi warsztaty by zapoznać dzieci i ich rodziców z nauką, z pewnością ta praktyka pomogła w stworzeniu ciekawej książki o zrozumiałej treści mimo zawiłości chemicznych i fizycznych zjawisk, które otaczają nas na co dzień. Książka ta tłumaczy wiedzę w sposób jasny dla małych odkrywców. Na zdjęciach trzylatek, który nie rozumie co się dzieje i jakie zachodzą reakcje, ale jest zachwycony doświadczeniem.
To pozycja dla młodszych i starszych dzieci. Zadania mają różną trudność i wymagają większej lub mniejszej potrzeby zachowania ostrożności i pomocy rodziców.
Dzięki różnorodności odkryć i zadań, dziecko nie ma chwili by się nudzić, bo co chwilkę coś się dzieje “dziwnego” lub “magicznego”. Ale zawsze jest to jakieś “Łał”! W końcu to MADZIK 😜
Na niektóre efekty eksperymentów musimy poczekać, inne tworzą się od razu, a jeszcze inne mogą nam się tak spodobać, że zostaną z nami na dłużej 😊.
My najdłużej bawiliśmy się masą Nieniutonowską, która jest bardzo prosta do zrobienia, ale jej właściwości różnią się od zwykłej cieszy czy ciała stałego, które znamy na co dzień. Bawiliśmy się tą masą wszyscy, wyszła nam piękna niebieska za sprawą barwnika, którego dodaliśmy za dużo i pięknie pokolorowaliśmy sobie dłonie co nie było zamierzone 😜.
Znajdziecie tutaj doświadczenia związane z gejzerami, pianą, lodem i cieczą. Możecie zrobić trzęsienie ziemi dla małych zabawek. Stworzycie własną małą gaśnicę oraz dymiący wulkan czy pianozaura. Możecie stworzyć tęczę w słoiku, bez deszczu lub z lusterka. Poznacie czym jest chromatografia, zrobicie doświadczenia z różnymi gęstościami, a nawet stworzycie owocową baterię i poznacie ładunek elektryczny.
Książeczka ma śliskie strony dzięki czemu nie zniszczy ją nasze eksperymentowanie (przynajmniej nie tak od razu). Kolorowy ślimak i rysunki pomocnicze ubarwiają i tłumaczą każde doświadczenie. Łącznie doświadczeń znajdziemy w książeczce 36, więc ze ślimakiem Madzikiem nie będziecie się nudzić. Wspólnie ze zwykłych przedmiotów i substancji codziennego użytku dokonacie doświadczeń w domowym laboratorium i poznacie wytłumaczenie dla każdego ze zjawisk. Nauka przez zabawę to wiedza doświadczona, która zostaje nam w głowie na dłużej. Cieszę się że poznaliśmy ślimaka Madzika, myślę że zostanie z nami na dłużej i umili nam czas przy okazji czegoś ucząc.
Książkę zrecenzowałam dzięki współpracy z wydawnictwem Dlaczemu
Komentarze
Prześlij komentarz