146/20 Księga o Niewidzialnym Éric-Emmanuel Schmitt
To księga o niewidzialnym, o nieuchwytnym, o ulotnym. Zbiór 5 poruszających opowiadań o chłopcach i ich dorastaniu, o problemach, uczuciach i o rodzinie. Historie o życiu, niepewności, różnej wierze i pochodzeniu. 

Buddyjska opowieść rozpoczyna ten zbiór. Główny bohater w snach przeżywa codziennie tę samą historię. W końcu odkrywa, że to duchy dwóch osób błąkających się po świecie znalazły w jego snach swoje teraźniejsze wcielenie.

I tak nasz główny bohater by się uwolnić i spać spokojnie musi opowiedzieć historię znaną ze snów, tysiąc razy. A jest to historia o bogactwie i gromadzeniu majątku przez całe życie, czy myślicie, że to daje szczęście? Szczęście budowane na krzywdzie innych? Oraz o pielęgnowaniu nienawiści która ciągle rozniecana trzyma tego człowieku przy życiu. Znajdziemy też wątek czarnej magii i odkupieniu win wyrządzanych przez złe czary, oczyszczenie sumienia prowadzi do odrzucenia dóbr i odnalezienie siebie i szczęścia w medytacji. Dwa sposoby na życie, dwie osoby, jedna historia.

„Łatwiej czynić zło niż dobro. Zło jest szybsze, nie wymaga wysiłku, ale to lep od którego nie da się tak prędko odkleić…”

„Jedynie wysiłek przynosi korzyści. Pojąłem, że dobro wymaga więcej chęci niż zło.”


Znacie Oskara? To chłopiec chory na białaczkę, dla którego dom to szpital. Jego wolontariuszka, Pani Róża prowadzi go przez zrozumienie swojej sytuacji, jest dla niego oparciem i drogowskazem. Oskar każdy dzień przeżywa jak 10 lat, odkrywa trudy życia i jego zawirowania. Nie wiecie jak wiele wydarzeń zdarzyć się może w jeden dzień. Jest to smutna i poruszająca historia pełna mocnych prawd dotyczących życia, śmierci, choroby i Boga. Oskar pisze listy do pana Boga opisując codziennie mijającą mu dekadę jego życia.

„- Chcesz powiedzieć, że dla „Życia” nie ma rozwiązania?
- Chcę powiedzieć, że dla życia jest kilka rozwiązań, a więc nie ma żadnego. 
- A ja myślę, ciociu, że dla życia nie ma innego rozwiązania niż żyć.”


Chłopiec żyjący w Belgii w roku 1942, kiedy to Żydzi musieli się ukrywać. Dziecko musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości bez rodziców, wyczekuje ich powrotu nie mając pewności co wojna z nimi zrobiła. Chłopiec ma bardzo cenne uwagi wynikające z obserwacji świata dorosłych. Rodzice powierzają jego bezpieczeństwo zaprzyjaźnionym szlachcicom.

Jak potoczą się losy małego bohatera? Gdzie znajdzie swoje schronienie i czy oficerowie w zielonym mundurze ograniczą jego wolność? Kogo spotka na swojej drodze i jak potoczy się jego życie w tak burzliwych czasach?

Kolejna poruszająca historia, ludzi którzy musieli ukrywać swoje pochodzenie by przeżyć. 

Japonia, chudy 15 latek, który ma swój stragan na ulicy by zarobić na swoje utrzymanie, codziennie słyszy od Shomintsu:

Widzę w tobie grubego gościa!

Irytujące i intrygujące jednocześnie. Czy to prześmiewcze czy kryje się za tym coś głębszego? Jakby tego było mało w końcu nasz młody bohater dostaje zaproszenie na walki sumo! Czy zdecyduje się tam pójść? Czy zwycięży jego ciekawość, czy ciągle zostanie wycofanym człowiekiem ze swoimi tajemnicami. To już musicie sprawdzić sami.


Bohaterem kolejnego opowiadania jest Mojżesz, który zaprzyjaźnia się z Panem Ibrahimem, Muzłumaninem prowadzącym sklep. Ta znajomość otwiera mu nowe możliwości poznania świata. W końcu staje się dla kogoś ważny.

„Szaleństwo. Nikt mi się nie może oprzeć. Pan Ibrahim dał mi broń absolutną.
Cały świat bombarduję uśmiechami.”

Każda historii opisuje wartości nieuchwytne w naszym życiu, utracone bądź wypracowane. 

Zawsze jednak chłopcy spotykają na swojej drodze kogoś kto stanie się ich przyjacielem, pomocą, powiernikiem. Ktoś kto poprowadzi ich przez burzliwy czas dorastania lub będzie towarzyszem kilku lat wspólnego życia codziennego. Niesamowite historie z różnych zakątków świata. Kilka światów, kilka wierzeń, różny czas, lecz zawsze człowiek i jego uczucia są najważniejsze.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak.


tytuł: Księga o Niewidzialnym
seria: Cykl o Niewidzialnym
autor: Éric-Emmanuel Schmitt
wydawnictwo: Znak
data wznowienia wydania: 10 listopada 2020
data 1. wyd. pol.: 5 listopada 2012
ilość stron: 368
ocena: 8/10
recenzja: Róża

Komentarze