#79 Drugie dno

W końcu życiem rządzą emocje,
tylko one się liczą.
Nadają życiu barw, dodają smaku,
powodują, że serce bije szybciej,
oddech się pogłębia, myśli szybują wysoko,
jest po co wstawać rano 
i kłaść się wieczorem.


Witam Was serdecznie, dzisiaj  przychodzę do Was  z "Drugim dnem" Jolanty Kosowskiej. Książka jest kontynuacją  W Labiryncie obłędu. Ponownie miałam okazję wybrać się w podróż do Toskanii, która pomimo pięknych pejzaży, kryje wiele tajemnic, o których wspomina wydawca w krótkiej notce:

Wojtek, oburzony decyzją Karoliny, wraca do Polski. Karo zostaje sama w Toskanii, gdzie nie tak dawno przeżyła piekło. Ciekawość jest jednak silniejsza od zdrowego rozsądku. Za sprawą listu Enrica dziewczyna znów trafia w sam środek nieujawnionej wcześniej tajemnicy. Prawda ma drugie, trzecie, a może i czwarte dno. Cienka linia oddziela mistyfikację od rzeczywistości, teatr od życia, prawdziwe emocje od tych udawanych. Toskania czaruje, przyciąga i przeraża. Wabi tajemnicą, namiętnością, miłością, szaleństwem i zbrodnią. Ale przede wszystkim miłością… 


Prawdziwe życie to nie luksusowe samochody,
modne ubrania, jachty, wakacje, pieniądze ...
To czasami cicha akceptacja, towarzyszenie,
modlitwa, szara normalność ...Historia Karoliny znów przeniosła mnie w wir wydarzeń, których mimowolnie bohaterka stała się uczestniczką. Pomimo złych doświadczeń jakie spotkały ją w Toskanii, Karolina postanawia zostać we Włoszech i tam malować swoje obrazy. Dziewczyna ma chyba jakąś zdolność przyciągania kłopotów. Tym razem bohaterka z własnej perspektywy opowiada nam co odkryła. Wiadomo, że to samo wydarzenie może być postrzegane na wiele sposobów, tylko gdzie jest prawda? Czy to będzie kolejna iluzja, której damy się zwieźć?
Pani Jolanta stworzyła historię, którą jak puzzle należy złożyć w całość. Nadal dozuje nam fragmentaryczne  informacje, które dopiero po przeczytaniu całej książki wyłaniają prawdziwy obraz sytuacji, w której znalazła się bohaterka. Dzięki takiemu zabiegowi literackiemu, czytelnik w nieustającym napięciu sam próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci Antonia Sergrano. Wykreowany świat iluzji, manipulacji, tajemnic i domysłów potrafi zaciekawić nawet najbardziej wybrednego czytelnika. Nie zabraknie nam tajemniczych zbrodni w nie wyjaśnionych okolicznościach. 
Autorka pokazuje czytelnikowi, jak nie wiele trzeba aby został on zmanipulowany i podjął grę, której nie zna zasad. Tajemnicze sms-y, które otrzymuje Karolina wywołują gęsią skórkę. Czyżby znowu ktoś próbował ją wciągnąć w niebezpieczną grę?
W książce aż kipi od emocji. Łatwo ulec urokowi otaczającej przyrody, czarującemu Włochowi, aby za chwilę odkryć, że oto jesteśmy świadkiem kolejnej tajemnicy, która jeszcze bardziej wciąga w wir wydarzeń
Kto z nas nie lubi rozwiązywać zagadek, dowiadywać się o tajemnicach drugiego człowieka? Dzięki uporowi Karoliny poznajemy ludzi, którzy potrafią być dwulicowi. 
Plusem tej książki jest skomplikowane sploty wydarzeń, których uczestniczką jest Karolina. Nic nie jest oczywiste, dzięki temu z zaciekawieniem podążamy za bohaterką, aby rozwiązać zagadkę. Karolina jest przedstawiona jako osoba o wielu twarzach, nie wiemy jak zachowa się w danej sytuacji, jest nieprzewidywalna. Dzięki temu ta historia intryguje, złości, wzbudza  mieszane uczucia co do wykreowanych bohaterów. Trudno ocenić kto jest wrogiem a kto przyjacielem.
Minusem "Drugiego dna" dla mnie są długie opisy i monologi. Potrafiły mnie zmęczyć, często gubiłam się, który bohater wypowiada się. Brakowało mi dynamicznych dialogów, które jeszcze bardziej by mnie wciągnęły. 
Porównując "W labiryncie obłędu" z "Drugi dnem" to pierwszą książkę zdecydowanie lepiej mi się czytało. Niemniej jednak druga książka stanowi świetne uzupełnienie poprzedniczki, gdyż wyjaśnia wiele wątków, które zostały tylko rozpoczęte w "W labiryncie obłędu".

Robić coś i nic w zamian nie chcieć.
To takie niespotykane w dzisiejszych czasach.


Jeżeli lubicie mroczne tajemnice, bohaterów, którzy są pełni sprzeczności a świat iluzji miesza się z rzeczywistością, to ta książka jest dla Was.

 
Dziękuję Pani Jolancie Kosowskiej za książkę.

Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was 
moja opinia do tego skłoni. 


Czekam na Wasze komentarze.Książka bierze udział w wyzwaniach czytelniczych
tytuł: Drugie dno
autor: Jolanta Kosowska
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 30 sierpnia 2017
ilość stron: 370
ocena: 7/10

Komentarze