15 Fotel Grażyna Wyszomierska

Samotność to okropna rzecz, 
ale są takie chwile w życiu człowieka,
przez które trzeba przejść samemu.
Inaczej się nie da.


Witam Was serdecznie!
Ostatnio trafiło do mnie sporo debiutów literackich, które zostały wydane przez wydawnictwo Novae Res. Dlatego dzisiaj chcę wam zaproponować "Fotel" Grażyny Wyszomierskiej, którego premiera ma odbyć się na przełomie lutego i marca 2019 roku. Moją uwagę zwróciła nostalgiczna okładka, jakby z innej epoki. Dodatkowo opis od wydawcy obiecuje czytelnikowi, że pozna wiele  tajemnic, które skrywa rodzina Emilii:

Fotel. Zdawałoby się: banalny mebel. Ile jednak sekretów i historii może się w nim kryć? Gdy Emilia przypadkiem odkrywa, że we wnętrzu starego, wykonanego przez jej ojca mebla tkwi pocisk, postanawia rozwikłać jego zagadkę. Ta rodzinna pamiątka wkrótce sprawi, że na jaw wyjdzie dramatyczna wojenna przeszłość rodziny Emilii, a opowieść, którą usłyszy, zmieni na zawsze sposób, w jaki do tej pory myślała o sobie i swoich bliskich...
„Fotel” to poruszająca opowieść o sile miłości, trudnych powrotach, dramatycznych wyborach i poświęceniu. Oraz o tym, że więzy krwi nie zawsze są najsilniejszym spoiwem.





Kto z was lubi poznawać cudze tajemnice? A w ilu rodzinach są tematy tabu, o których nikt nie chce rozmawiać? Nie ma rodzin idealnych. Każda ma mniejsze lub większe sekrety, które potrafią rzucić cień na kilka pokoleń. Dlatego "Fotel" jest książką, którą powinien każdy przeczytać, aby móc zastanowić się nad własnym życiem i oczekiwaniami wobec członków rodziny.
Historia Emilii jest z pozoru błaha. Ot dziewczyna chce oddać do renowacji fotel. Tapicer w podłokietniku fotela znajduje pocisk. Ów pocisk stanowi początek do odkrywania przez Emilię tajemnic rodzinnych. Informacje, które uzyska zburzą jej poukładany świat, w którym do tej pory żyła. Będzie musiała odpowiedzieć sama sobie co jest najważniejsze,  więzy krwi czy kochający ojciec? 

Autorka postawiła przed czytelnikiem wiele pytań. Czy ojcem/matką jest ten/ta, który przekazał materiał genetyczny? Czy może osoby, które pomimo braku pokrewieństwa wychowały dziecko? Ponownie pojawia się rola ojca, która ma bardzo ważną rolę w życiu dziecka, mianowicie przekazać potomkowi swoją wiedzę, wyznawane wartości, a do tego być przyjacielem oraz kochającym ojcem, jest zadaniem bardzo trudnym, o czym doskonale wiedzą rodzice, którzy chcą dobrze wychować swoje potomstwo. Ważne jest też, jak ma zachować się dziecko, gdy dowie się, że nie jest biologicznym dzieckiem swojego rodzica.
"Fotel" jest powieścią o licznych dylematach moralnych, etycznych i historycznych. Duże poczucie odpowiedzialności w źle pojętej wierze może wywołać lawinę niepotrzebnych komplikacji życiowych, o czym boleśnie przekonał się ojciec Emilii. Jest to też powieść, która pokazuje, że warto być dobrym człowiekiem, bo dobro zawsze do nas wraca. Ważne jest, aby rozliczyć się ze swoją przeszłością i z czystą kartą podążać w przyszłość, realizując swoje marzenia.

W "Fotelu" znalazłam kilka niezgodności, które mi zgrzytały podczas czytania. Mianowicie czas, w którym rozgrywa się historia Emilii. Najpierw przeczytałam, że ojciec Emilii walczył w czasie II wojny światowej, a dziewczyna urodziła się pod koniec wojny. Wnioskować można, że gdy Emilia oddaje fotel do renowacji ma nie więcej niż 30 lat, więc akcja dzieje się ok. lat 70-tych XX wieku. Co prawda nie ma konkretnych dat wydarzeń, ale takie wnioski można wysnuć z opowieści bohaterów. I w tym momencie mam kłopot, jak interpretować czas wydarzeń, bo bohaterowie bez problemu komunikują się telefonicznie, jakby akcja książki działa się współcześnie, a telefon był na wyciągnięcie ręki. Z tego co wiem, to w tamtych czasach telefon był luksusem dla Polaków.
Pomijając ten fakt, kiedy dokładnie dzieje się akcja książki, czytanie sprawiło mi przyjemność z odkrywania nowych tajemnic rodziny Emilii.  



"Fotel" jest książką opowiadającą historię o rodzinie patchworkowej, która zmaga się z wieloma problemami i tajemnicami, do których stara się nie dopuścić dzieci. Jeżeli lubicie czytać o dylematach przeciętnych ludzi, to z pewnością nie będziecie się nudzić podczas zgłębiania sekretów rodziny Emilii.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Novae Res.

Książka bierze udział w wyzwaniach czytelniczych organizowanych przez  poligon domowy oraz pośredniczkę książek.




Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, może Was 
moja opinia do tego skłoni. 

Czekam na Wasze komentarze. 


tytuł: Fotel
autor: Grażyna Wyszomierska
wydawnictwo: Novae Res
data wydania: Luty/marzec 2019
ilość stron: 210
ocena: 6/10








Komentarze

Prześlij komentarz