109 W cudzym domu Hanna Cygler book tour

To, że nie wiemy tego teraz, nie oznacza,
że nie poznamy w przyszłości.
A wiedza ta przejmie nas radością i dziwić się będziemy,
jak prosto można było ją zyskać.


Witam was serdecznie!
Dzisiaj przychodzę do was z książką "W cudzym domu" Hanny Cygler, która zabierze was w podróż w czasie, bowiem przeniesiecie się  do czasów zaborów u schyłku XIX w. Podczas podróży będziecie towarzyszyć Luizie Sokołowskiej, Joachimowi Hallmanowi i Dimitrijowi Szuszkinowi, którzy są głównymi bohaterami. Oczywiście postacie drugoplanowe też pojawią się w szerokiej palecie różnorodnych charakterów. Nie zabraknie kilku osób, które zostaną przedstawione jako czarny charakter, ale w tym przypadku będzie można łatwo się pomylić, kto tak naprawdę jest ten zły, bowiem nie zabraknie wilków w owczej skórze.

Jak już wspomniałam, książka stanowi podróż w czasie, dlatego nie zabraknie charakterystycznych dla tego okresu opisów jakie zasady panowały w towarzystwie, czym kierowali się ludzie przy zawieraniu małżeństw. Częstym wyznacznikiem zawieranego małżeństwa był interes finansowy, przykładem może być małżeństwo von Eistettenów.
Oczywiście wydarzenia polityczne też znajdują swoje miejsce w powieści, a mianowicie walka służby carskiej z rodzącą się opozycją wobec zaborcy. Przeczytacie o sfingowanym procesie i zsyłce Polaków na Sybir. Chociaż tu wersja przebiegu przesłuchań, transportu skazanych i samego pobytu na Syberii jest bardzo delikatna w stosunku do tego co tak naprawdę doświadczali ludzie żyjący w tamtym okresie czasu, to jednak pokazuje jak nie wiele było trzeba aby znaleźć się na zsyłce. Wystarczył donos, fałszywe dowody winy i oskarżony stawał się skazańcem. Niestety tego doświadczył Joachim Hallman.

W powieści nie zabrakło intryg, obłudy, kłamstw, skomplikowanych losów rodzin, tajemnic, namiętności, samotnego macierzyństwa, oszustwa, hazardu, działalności konspiracyjnej oraz narodzin kapitalizmu. Ta mieszanina różnorodnych wątków sprawia, że książkę czyta się szybko, a fabuła wciąga od pierwszych stron. Każdy rozdział jest przedstawiony jak kartka z kalendarza czy pamiętnika. Czasami musimy cofnąć się w czasie, aby zrozumieć bieżące wydarzenia i motywy, które kierują bohaterami. 
Na szczególną uwagę zasługują Luiza i Rozalia, dwie młode kobiety, które wiedzą czego chcą i nie ulegają presji rodziny, przez najbliższych uważane za emancypantki. Kobiety pracują, co w owym czasie stanowi ewenement, ponieważ zwyczajowo przyjęło się, że rolą kobiety jest bycie żoną i zajmowanie się domem, a nie praca zarobkowa i posiadanie własnego zdania. 

Polecam wam książkę "W cudzym domu", ponieważ jest to powieść o poszukiwaniu własnych korzeni rodzinnych, często za cenę odrzucenia przez rodzinę. Losy bohaterów pokażą wam, że nie zawsze jest ten przyjacielem kto prawi komplementy, lecz ten kto bezinteresownie niesie pomoc w potrzebie.  Emocje będą w was buzować, ponieważ będziecie popadać ze skrajności w skrajność, od sympatii po nienawiść, od radości po łzy. Tak jak to bywa w prawdziwym życiu, po każdej burzy przychodzi słońce, a bohaterowi po poniesionych porażkach będą osiągać sukces, ale nie wszyscy. Niektórzy nie wyciągną żadnych wniosków ze swoich doświadczeń i dalej będą chcieli żyć na cudzy koszt i dobrze się przy tym bawić, krzywdząc przy tym niewinnych ludzi.
Ja teraz z chęcią sięgnę po drugi tom, aby przekonać się jak potoczyły się dalsze losy Luizy, Joachima, Rozalii i Dimitrija. 

Książka bierze udział w book tour, który zorganizowała Ewelina z Zaczytanej Ewelki.Jeżeli czytałyście/czytaliście  już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście  okazji zapoznać się z jej treścią, 
może Was moja opinia do tego skłoni. 


Czekam na Wasze komentarze. 

tytuł: W cudzym domu t.1
cykl: W cudzym domu
autor: Hanna Cygler
wydawnictwo: Rebis
data wydania: 5 lutego 2013
ilość stron: 360
ocena: 7/10

Komentarze

 1. Historia bardzo mnie zaciekawiła, więc chętnie przeczytam.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią te książkę przeczytam. Zapisuje sobie tytuł.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie historie. Autorkę znam z innych powieści. Muszę znaleźć "W cudzym domu"...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz